Oživení ekonomik zemí jednotné měny euro leží v rukou Evropské centrální banky (ECB). Pokud úrokové sazby zůstanou na současné, historicky nízké úrovni, případně pokud bude ECB pohotově připravena zareagovat na výrazné posílení kurzu eura jejich dalším poklesem, vymaní se eurozóna ze současné stagnace. Uvádí to nejnovější prognóza společnosti PricewaterhouseCoopers (PWC).

Tempo růstu hospodářství eurozóny se má z loňských zhruba 0,4 procenta letos dostat až na 1,75 procenta. O rok později, v roce 2005, by měly ekonomiky jednotné měny růst průměrným tempem 2,25 procenta.

Ke zrychlení tempa růstu sice dojde ve všech zemích, konečná čísla se však budou lišit. Jen průměrně letos poroste HDP v Německu, Francii a Itálii (zhruba o 1,5 až 1,7 %). S daleko výraznějším ekonomickým oživením počítá studie ve Velké Británii (2,75 %) a ve Španělsku (3 %).

Země eura by neměla ohrožovat ani inflace, která se má držet pod dvouprocentním limitem ECB.

Studie PWC však nezapomíná ani na rizika, která mohou oživení zbrzdit. Jsou to slabá domácí poptávka a negativní dopad silného eura na čistý export. Tyto problémy se však nezdají tak výrazné jako ještě před půl rokem. Poslední kvartál 2003 totiž ekonomický rozjezd eurozóny víceméně potvrdil. Spolu se zbytkem světa Evropě pomáhá i růst HDP ve Spojených státech. Navíc dynamice pomáhá i současné nastavení úrokových sazeb.

Naopak plánované rozšíření Evropské unie v květnu letošního roku k růstu HDP moc nepřidá a ani nebude mít okamžitý ekonomický dopad. Jak vzájemný obchod, tak i kapitálové toky totiž rostou již deset let. PWC odhaduje, že při současném kurzu eura přidá deset nových členů EU k celkovému HDP Unie jen 5 procent. Tento podíl se bude zvyšovat: PWC totiž odhaduje, že v rámci EU bude tempo růstu ekonomiky nových členských států převyšovat stávající země.

Ani noví členové nejsou bez rizika: na dynamiku hospodářství bude působit vysoká nezaměstnanost, deficity na běžných účtech i ve veřejných financích. Navíc členské státy musejí v poměrně krátké době srovnat ceny a dokončit restrukturalizaci průmyslu.

80_E06_60 ()

Související