Vláda USA bude utrácet dál. Předpověď rozpočtového deficitu Spojených států se výrazně zhoršuje. Zatímco nyní předpokládá rozpočtový úřad Kongresu, že schodek v příští dekádě bude 2,4 bilionu dolarů, loni v srpnu byl odhad o téměř jeden bilion dolarů nižší. V příštím roce by se americký rozpočtový schodek mohl vyšplhat na 362 miliard dolarů. Celkový dluh Spojených států nyní dosahuje sedmi bilionů dolarů.

Francie má problémy s rozpočtem. Evropská unie se obává, že Francie bude překračovat limit daný Paktem stability a růstu až do roku 2007. Podle francouzského deníku Les Echos EK nemá důvěru v reálnost francouzského rozpočtového plánu na léta 2003-2007. Pokud Paříž nepřijme dodatečná opatření, bude možná Francie překračovat limit tří procent hrubého domácího produktu až do roku 2007, soudí komisař Pedro Solbes. Tak by Francie překračovala limit Paktu šest let za sebou. Paříž ale slíbila snížit příští rok schodek pod tři procenta.

G7 neví, co s kurzy. Američtí ani evropští činitelé zatím nemají jasno v tom, zda je nutné se otázkou měnových kurzů zabývat natolik, aby se stala hlavním tématem schůzky G7. Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet je podle některých zdrojů pro silné a stabilní euro, ale nelíbí se mu nadměrné výkyvy kurzu. Jiní politici ale míní, že by silné euro mohlo být spíše překážkou, která poškozuje exportéry a brzdí oživení. Schůzka G7 se bude konat 6. a 7. února.
Související