Vždycky jste říkal, že jste obětí spiknutí. Nejdřív vám prý škodily tajné služby, obvinění české justice a mezinárodní zatykač zmanipulovala ČSSD, krach v Ázerbájdžánu zavinily tamní úřady v čele s prezidentem a obvinění manhattanské prokuratury zařídila skupina zkorumpovaných podnikatelů z Wall Streetu. Není té konspirace na jednoho člověka trochu mnoho?

Jsem výrazná osobnost, v rámci České republiky silně ovlivňuji veřejné mínění a mám svůj sociální význam. Z Česka jsem odešel v roce 1994 a všichni vědí o tom, jak se mě pokoušel zkompromitovat Wallis, nebo o agenturní akci Hadr. Byly to přitom jen zlomky informačních her, které se nepodařilo utajit.

Současné problémy v ČR nejsou nic jiného než perzekuce od sociální demokracie. Tato strana se mnohokrát usvědčila sama: učinila mě předmětem akce Čisté ruce, mou tvář natiskla jako negativní symbol privatizace na předvolební plakáty a Zemanova vláda na mne uvalila "mezinárodní zatykač". Skoro vzápětí policejní rada Láska ušil horkou jehlou svá absurdní obvinění z vyvádění majetku - ta ve své převařené podobě nyní posloužila k vydání soudního mezinárodního zatykače. Kontinuita tedy existuje, začalo to u Zemana.

Nikdo snad nemůže tvrdit, že by ČSSD manipulovala americkou justici.

Na mém obvinění se podepsali prokurátoři Miriam Klipperová a John Moscow. Paní Klipperová je zajímavá osoba se zajímavou minulostí. Působila v Praze, kde i zasedá ve vedení Nadace CERGE. Kdysi jsem jí ve svém nakladatelství Victoria Publishing vydal knihu, sponzoroval jsem ji a dodneška jí dlužím drobný peníz za honorář.

Přetrvávající obchodní vztah tvoří důvod k diskvalifikaci státního zástupce nejen ve Spojených státech, ale kdekoli na světě. Pokládám za znepokojující, že se tato právnička přes konflikt zájmů vůbec mým případem zabývá. Je to obrovský morální přestupek.

Když žádala o dotaci knížky, netajila se jednoznačnou vazbou na socdem. Na to si vzpomínám, jako by se to stalo dnes. Myslím, že brzo vyjdou na světlo nová fakta.

Hlavní je ale něco jiného. Pan Morgenthau mě nařkl, že jsem investory z Wall Streetu okradl. To je lež. Krádež by byla, kdybych investorům bez jejich vědomí zcizil majetek. Obdrželi ale přesně takové zboží, jaké si objednali. Kuponových knížek a opcí dostali, kolik chtěli, a za dohodnutou cenu - od Ázerbájdžánců, kteří jim je prodali rádi. Nemají si na co stěžovat.

Americkou justici neztotožňuji s kanceláří státního zástupce okresu Manhattan. Ta je pod vlivem skupiny vybraných investorů z Wall Streetu, kteří se sami snaží vyváznout z toho, že korumpovali v Ázerbájdžánu. John Moscow, který má případ na starosti, jim kryje záda a vlastně maří federální vyšetřování. Je to vůbec fascinující právník. Připomíná mi Johna Nashe z filmu Čistá duše - jednou je brilantní, podruhé dočista vedle.

To je silná káva. Máte pro taková děsná obvinění důkazy?

John Moscow se usvědčil sám. Velké porotě, před níž mě manhattanská kancelář obžalovala, nepopsal, jakým způsobem se jeho přátelé nebo známí podíleli na mnohasetmilionové korupci. Rovněž se před porotou nepochlubil, že tito lidé jsou cílem federálního vyšetřování a že o tom dostali od federálních orgánů dopisy. Potom se nemůžete divit, když velká porota nedávno rozhodla, že pro mé stíhání existuje rozumná pravděpodobnost.

Kožený ale nepoloží hlavu na špalek a neřekne: Tady máš sekeru, zavři oči, třikrát se zamotej a sekni si. Možná se trefíš. Nebudu sloužit jako obětní beránek.

Pod kokosovými palmami v Lyford Cay se vám mezinárodní zatykač vydaný soudem pro Prahu 4 může zdát jako papír z jiného světa, který vás nemůže dostihnout. České pohledy jsou jiné, nepodceňujete situaci?

Obávám se, že v jiném světě žijí v Česku: ve světě bolševismu, v němž neznají lidská práva a nefungují zákony. O lidská práva se nezajímám jenom kvůli svému případu, tvoří podstatu demokracie. Česká republika od listopadu pokročila v ekonomice, ale tady myslím naprosto stagnuje. Chybí přitom i osvěta: kdybych ze Základní listiny práv a svobod zkoušel dokonce soudce nebo policisty, vsadím se, že většina propadne. Kolik procent českých občanů ví, jaká lidská práva mají? Ale bez nich demokracie nejde. Co pro lidská práva dělají česká média?

Opakovaně prohlašujete, že až ve svých procesech vyhrajete, vstoupíte v Česku do politiky. S jakým programem?

Smyslem mého vstupu do politiky by byla tvorba nových hodnot. Skutečná restrukturalizace státní správy a ekonomiky. Různých -ismů a modelů je po světě řada, ten český by se měl blížit německému, tedy našim nejbližším sousedům. Přidal bych progresivnější tržní aspekty.

V české politice postrádám mladé tváře. Jako v sovětskému politbyru ji ovládá generace, která už není schopna přinést něco nového, přitom většinou měla čas několik volebních období. Za prvé musejí přijít noví lidé s čistým štítem.

Jak víte, že vás veřejnost přijme?

V době věhlasného Zemanova zatykače proběhlo několik anket a podle nich bych dostal přes 20 procent. To je povzbudivé číslo. Voliči si myslím dobře pamatují na kuponovou privatizaci a úspěchy Harvardských fondů.

Na podnikání tedy už nepomýšlíte?

Tato možnost trvá. Politiku a byznys ale rozhodně nejde dělat dohromady. Svou účast v projektech, které se zabývají špičkovými technologiemi, bych při vstupu do politiky musel prodat nebo alespoň zmrazit.

Nenudíte se, necítíte se na Bahamách jako ve zlaté kleci?

Strávit ve zdejším prostředí týden dovolené je snem mnoha lidí. Já tu, pravda, teď musím žít trvale. Neležím ale celý den na pláži a nekoukám se na palmy. V době globální informační sítě má omezenost fyzického pobytu poměrně malý dopad. Pokud chci s někým pohovořit, všichni přijedou.

Jak myslíte, že nakonec váš exil dopadne?

Doufám, že neskončím jako dalajlama. Míním kandidovat na křeslo českého premiéra.


Nassau, Bahamské společenství
Související