Je podle vás navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za současné situace akceptovatelné? Neměla by vláda více šetřit?

Rekordní rozpočtový schodek

Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Ty peníze z 80 % zmizí bez účelu. A takový schodek budeme muset zaplatit zvýšenými daněmi.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Absolutně není. Je to nesmysl a je to přenesení problémů na příští generace - pokud tedy stát nenatiskne rovnou peníze a neokrade tak všechny, kromě dlužníků. Měli bychom se tomu bránit, namísto toho se chováme jako ovce a mečíme unisono s main streamem. Já se tedy bráním a ptám se, kdo se ke mně přidá?! Napište na: stepanek@isolit-bravo.cz
Jan Lát
Jan Lát
finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.
Vláda by měla mít koncepci - bez ní není žádná částka obhájitelná. Za současné situace zcela bez přípravy, bez argumentace a bez jakýchkoliv podkladů a plánů je možné navyšování schodku chápat jen jako okrádání občanů vlastní země.
Úsporné cesty jsou nepopulární a populistická vláda k nim nesáhne. Na druhou stranu vytáhnout ekonomiku z krize investicemi je také možností, ale bohužel plán investic není, jejich realizace není v horizontu 6 měsíců reálná, tedy schodek bude postaven jen na tom, že peníze budou "projedeny", ale ekonomické oživení nemají jak přinést, jen se rozkutálí.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Vláda musí vždy šetřit. Ale ne škrtáním a nicneděláním. Vláda ušetří miliardy, pokud investuje milióny a bude konečně fungovat chytrá karanténa.
Investicí do škrtání v zákonech a nařízení. Investicí do dokončení Pražského okruhu, dálnicí na Vídeň a Linec a podobně. To jsou chytré úspory pro nás všechny.
Nadále rozdávat peníze za nicnedělání je moc špatně, máme minimální nezaměstnanost, zdravá část ekonomiky stále hledá kvalitní zaměstnance.
Jestli má být ze schodku financována nová státem vlastněná banka, tak to je opravdové mrhání penězi.
Jan Mládek
Jan Mládek
poslanec, bývalý ministr průmyslu a obchodu
Navýšení schodku státního rozpočtu na 500 mld. Kč je v dané chvíli akceptovatelné. Českou ekonomiku zasáhl bezprecendtní šok, který je daleko větší než krize let 2008-2009 a je tedy nutná státní pomoc i za cenu velkého deficitu státního rozpočtu. Co však vzbuzuje obavy je nulová snaha vlády, alespoň něco ušetřit a zejména pak dát signál, že toto je jen dočasná jednorázová výpomoc, a že v příštím proce bude muset být deficit státního rozpočtu daleko menší, ideálně pod 3% HDP a během několika další let pod 1% HDP. Státní podpora ekonomiky takového rozsahu jako letos, nemůže trvat příliš dlouho.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Nejsem úplně kompetentní tohle posoudit, ale půl bilionu mi přijde opravdu hodně. Navyšování státního dluhu bude muset v konečné fázi někdo zaplatit. Rekordně vysoký rozpočtový schodek zvýší celkové zadlužení státu, což povede ke zvýšení ceny peněz, které si bude stát v budoucnu půjčovat. Navíc vidím extrémní riziko ve zvýšení daňové zátěže, protože stát bude muset chybějící peníze někde sehnat. A daně tvoří podstatnou část příjmů státního rozpočtu. Zvyšování daní ale může v budoucnu přidusit celou českou ekonomiku.
Alois Šůstek
Alois Šůstek
jednatel FARE spol. s r.o.
Je těžko uvěřitelné, že někdo může takovou šílenou věc vůbec navrhnout. Odůvodnění, že se tímto rozhazováním peněz stát proinvestuje k prosperitě, nemůže odpovědný člověk vypustit z úst. Každému soudnému pozorovateli musí být jasné, že se tady nejedná o nic jiného, než o vysoce hazardní hru o hlasy voličů v příštích volbách. Tento krok současné vlády považuji za krajně neodpovědný a trestuhodný.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
500 mld je čirý populismus v rozpočtovém skupenství. Jako sci-fi si představuji, až tato (či jiná) vláda v době hojnosti udělá 500 mld. přebytek (mimochodem tato vláda na to měla dost času). Vláda nechce šetřit, což bych u investic podepsal, ale moc rád bych viděl zrušení symbolu marnotratnosti této vlády v podobě 75% slev na jízdném, protože těchto cca 6 mld. rozhodně není investice a rozhodně nijak nepřispívá k prosperitě státu.
Miroslav Kořen
Miroslav Kořen
generální ředitel Kaspersky pro východní Evropu
Navýšení schodku na 500 miliard korun rozhodně neschvaluji. V době, kdy řada firem propouští zaměstnance, odkládá investice a výrazně optimalizuje své provozní náklady, nepovažuji podobné kroky na straně státu za smysluplné. Navíc na mě spousta současných opatření nepůsobí jako strategická investice, ale jen jako vytloukání klínu klínem nebo nepřímé kupování hlasů voličů před nadcházejícími volbami. Obávám se také, že výše schodku ještě není konečná. Očekával bych, že stát místo jeho navýšení provede důkladnou analýzu lidských zdrojů, plánovaných investic a navrhne relevantní úsporná opatření.
Stanislav Petříček
Stanislav Petříček
zakladatel bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti TP Consulting
Ze své pozice nemám schopnost ani reálnou možnost se adekvátně vyjádřit. Nemám konkrétní představu o tom, co vše se pod tímto číslem “schovává”, ale chápu, že budí emoce.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Navýšení je principiálně v pořádku - daná situace vyžaduje komplexní investičně-náročné řešení a zároveň si to ekonomika může dovolit. Je ovšem kritické (!) stanovit a při implementaci pohlídat způsob, jakým finance budou využity. Na prvním místě by měly být investice, investice promyšlené, zásadní a nepostradatelné. Investice by také měly zohlednit prvky ekonomiky, které utrpěly při pandemii zásah. Zároveň vláda musí ohlídat, abychom rozpočet "neprojedli".
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Chybí mi zřetelnější rozbor potřeb i nějaká faktická vize k čemu to má být dobré zrovna takto.

Z pohledu zatím realizované přímé podpory (nikoliv nějakých hypotetických, někdy možná splatných záruk) bych řekl, že se jedná o číslo naprosto přemrštěné. Na druhou stranu nikde nevidím např. náklady restrukturalizaci hospodářství, ani nějakou rozumnou práci s existujícími náklady státu, protože "potom" bude značně jiné než "předtím", takže mám za to, že je to takové "co dům dal" a "co projde" vycucané z prstu "odborníků" ...

Celkem to snižuje mé odhodlání, radit svým dětem, aby tu zůstaly.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Především jde o to, jestli tyto peníze jen prodlouží agonii nefunkčních firem, které měly problémy už před omezeními, nebo tím podpoří zahraniční kapitál, nebo povedou k rychlému vyhledání náhradních produkcí a zlepšení situace. Není mi známá ucelená koncepce, přijde mi to ne úplně propracované. Takže možná měla, možná neměla, podle toho, jestli rozdává všem, nebo investuje. Měla by investovat!
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Může přijít i větší krize než tato a my, velcí kluci, bychom jí měli zvládnout. Tím, že se zadlužujeme, říkáme svým malým dětem: "my to nezvládáme, neumíme to sami vyřešit, zbaběle to hodíme na vás, vy to budete muset zaplatit. Budete muset být lepší, než jsme my teď".
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Schodek státní rozpočtu je za současné situace akceptovatelný. Podmínkou ovšem je efektivní využití prostředků, které z něho na podporu ekonomiky půjdou. Druhou podmínkou je, že se vyvarujeme zmrazení ekonomiky, jako tomu bylo v prvním pololetí 2020.
Karel Janeček
Karel Janeček
matematik a sociální reformátor
Není, měla by více šetřit. Podobné navýšení by dávalo smysl pouze u výrazně větších hrozeb, v daném případě u mnohem vyšší smrtnosti a tedy nebezpečím.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Už původní naplánovaný deficit jsem považoval za skandální v období trvalého růstu, přílivu peněz z EU a navíc v době nízkých úroků. Současný růst zaměstnanců ve státní správě, dárky nejen pro důchodce a neochota šetřit omezují možnosti státu dělat smysluplné investice. Pod záminkou Covidu19 se nyní navíc dělá spousta nesmyslných věcí – např. zpětné zrušení daně z převodu nemovitosti - to přeci nijak nesouvisí s pandemií a nepomůže nastartovat ekonomiku. V krizi by naopak měl stát investovat, osekat byrokracii a poskytnout motivaci k změně business modelu Česka.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Tak, jak to bylo předloženo je to neakceptovatelné. To, že náš stát má nízké zadlužení neznamená, že musíme okamžitě vše bez rozmyslu projíst.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Ve firmě jsem si vždy plánoval zisk , někdy to nedopadlo.Takže nerozumím tomu , že si někdo naplánuje brutální ztrátu. Nejhorší je , že neudělá opatření ve státní správě na snížení nákladů, mezd ap. Ani symbolicky ! Mluvil jsem s se státními zaměstnanci a těm by nepřipadlo divné když by v době krize dostali méně peněz ! Navíc se vyhazují nesmyslně peníze za opravy silnic, po kterých by se dalo ještě dlouh jezdit . Fakt ty volební preference vítězí nad zdravím rozumem ? Zaklínadlo , že se z krize proinvestujeme mě děsí ! Když je firma v krizi, je skvělá doba hledat rezervy! Co ty na to státe ?
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Jistě že měla. Ale nikdy nebude. Navíc bych byl klidnější, kdyby o použití těch peněz rozhodoval můj 2,5 roku starý syn, než když tak má činit současná vláda...
Související