Portfolio manažeři mnoha velkých investičních skupin tvrdí, že stále zůstávají při chuti s nákupem rizikových firemních bondů. A to navzdory obavám, že trh je již přehřátý a geopolitické napětí by mohlo způsobit odliv kapitálu do bezpečnějších aktiv.

Jejich přístup je v přímém rozporu s drobnými investory, kteří podle údajů společnosti Thomson Reuters stáhli z těchto vysoce úročených nástrojů během posledních týdnů 13 miliard dolarů. Podle některých analytiků stojí za tímto stavem situace na Ukrajině, v Iráku a Izraeli, která zvýšila obavy, že několikaletý růst cen podřadných dluhopisů může být u konce. Podle manažerů velkých investičních fondů ale trh zůstává zdravý a naopak přináší příležitost: dluhopisy jsou levnější, a tudíž vhodné k nákupu.

I přesto, že nejsou k dispozici tvrdá data, pokles požadovaných výnosností jasně naznačuje, že za nákupy dluhopisů stojí velcí investoři. Jejich přesvědčení je pozoruhodné z hlediska rizikové pozice. Už v současnosti totiž mají velkou expozici v dluhopisech, jež byly vydány společnostmi s úvěrovým ratingem pod úrovní investičního stupně.

Podle indexu investiční banky Barclays, který je zaměřený na korporátní vysoce úročené dluhopisy, od konce roku 2008 dosáhla návratnost těchto dluhopisů v průměru 150 procent se započtením kapitálových výnosů i úroků. Pro porovnání - návratnost amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average byla v průběhu stejného období "pouze" 127 procent včetně cenových pohybů a dividend.

Požadovaná výnosnost indexu Bank of America Merrill Lynch, zaměřeného na rizikové americké dluhopisy, činila na začátku srpna 3,68 procenta a 26. srpna dosahovala již 5,75 procenta. Z toho plyne, že poptávka po nových emisích rizikových bondů je obrovská.

Důkaz? Například nabídka dluhopisů společnosti Gulfport Energy v objemu 250 milionů dolarů. Ta byla v polovině srpna kvůli velkému zájmu zvýšena na 300 milionů s požadovanou výnosností 6,11 procenta. Nabídka v objemu 500 milionů dolarů společnosti XPO Logistics byla prodána s výnosností dokonce 7,88 procenta. V obou případech přitom klesla požadovaná výnosnost pod předem stanovené rozpětí.

Najdou se ale i investoři, kteří tvrdí, že cenová rallye těchto dluhopisů je u konce. Sázejí proti nim třeba někteří manažeři hedgeových fondů. To ukazuje třeba údaj o short obchodech na burzovně obchodovaný fond iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond. Objem krátkých prodejů (spekulací na pokles ceny fondu) dosáhl 21 procent z celkového počtu akcií fondu.

 

Petr Habiger
analytik společnosti Colosseum

Související