Kam zmizí půl penze


Bez přísné poplatkové transparentnosti a jednoznačných ukazatelů nákladovosti dlouhodobých investičních produktů vydělají na kapitálovém pilíři důchodové reformy hlavně banky a pojišťovny.

Při spoření a investování peněz na dlouhou dobu jsou důležité nejen roční výnosy, ale také poplatky, které jsou s nimi spojeny. Lidé dnes slyší ze všech stran, že mají spořit na důchod, ale přitom mají jen minimum informací o nákladovosti jednotlivých investičních produktů. Údaje o poplatcích a jejich negativních dopadech na zhodnocování investovaných prostředků jsou veřejnosti zamlčovány.

POJIŠŤOVNY JSOU DRAHÉ. Jen málokdo dnes například ví, že investovat přes pojišťovnu je až dvakrát dražší než přes otevřené podílové fondy. Poplatky, které si účtují, totiž zredukují na dlouhých periodách potenciál zhodnocení vložených prostředků až na polovinu. U občana dlouhodobě spořícího na důchod se jedná o desetitisíce až statisíce korun, o které přijde. V průměrném otevřeném podílovém fondu je na tom investor lépe. V porovnání s výkonností trhu bude mít na konci doby investování vlivem účtovaných poplatků méně "jen" o čtvrtinu.

Investorům může být jedno, jak velkou část z účtovaných poplatků tvoří náklady a jakou zisky poskytovatelů a distributorů investičních produktů. Jejich zájmem je, aby dlouhodobé investiční produkty měly co nejnižší nákladovost. Avšak zjistit, jaké poplatky si u jednotlivých investičních produktů strhávají jejich poskytovatelé, je obtížné.

DO PENZIJNÍCH FONDŮ NIKDO NEVIDÍ. Nejoblíbenější nástroje pro spoření na stáří jsou v současné době státem dotované penzijní připojištění a daňově zvýhodněné životní pojištění. Z pohledu analýzy nákladovosti dopadají oba produkty špatně. U penzijních fondů doposud nedošlo k oddělení svěřených prostředků od majetku správce fondu, tudíž informace o nákladech na správu zcela chybějí. Oficiálně jsou poplatky nulové, což je zjevný nesmysl. Jsou prostě jen dobře skryté. Nikdo ale neví, jak jsou velké. Klienty to netrápí, protože o něm nevědí. Pro seriózního finančního poradce by však měla být poplatková netransparentnost penzijního připojištění důvodem k diskvalifikaci tohoto produktu.

Investiční životní pojištění je na tom s poplatkovou transparentností o něco lépe než penzijní připojištění. Ani u něj však běžní klienti nemají šanci předem zjistit poplatky a udělat si obrázek o nákladovosti investičního produktu. Poplatková struktura je u investičního životního pojištění dosti složitá a navíc většina pojišťoven úplný sazebník poplatků vůbec nezveřejňuje. Klienti, kteří podepisují smlouvu, netuší, kolik za správu svěřeného majetku pojišťovně zaplatí. Z dostupných informací, zpravidla vynesených "insidery", vyplývá, že investiční životní pojištění v současné době vede žebříček investičního produktu s nejvyšší nákladovostí.

CO UKÁŽE TANK? Za účelem porovnávání nákladovosti investičních produktů vytvořila redakce časopisu Fond Shop ukazatel TANK - typická nákladovost konstrukce. TANK říká, o kolik peněz (v %) bude mít klient méně s daným investičním produktem na konci doby investování v porovnání s výkonností trhu (srovnávacího indexu, benchmarku). Hodnoty ukazatele TANK pro jednotlivé investiční produkty jsou uvedeny v tabulce. Čím vyšší je TANK, tím dražší a pro klienta méně výhodný je produkt.

Z pohledu investorů by ideálním produktem pro dlouhodobé investování na kapitálových trzích byl takový, který by měl nulový vstupní i manažerský poplatek a který výkonností kopíruje výkonnost trhu. Takový produkt však neexistuje. Blíží se mu některé ETF (exchange traded funds). Tyto nástroje ale nejsou v současné době používány běžnou populací.

Nejlevnějším z investičních nástrojů pro pravidelné investování zatím pro většinovou populaci stále zůstávají klasické otevřené podílové fondy. Při analýze nákladovosti se jedná o nejmenší zlo, protože jsou předem dané. I tak musí ale investoři počítat, že na dlouhých periodách dosáhne průměrný fond vlivem vstupních a manažerských poplatků o čtvrtinu nižší výkonnosti než trh. Pokud samozřejmě nemá manažera, který dosahuje "nadvýkonnosti" výběrem titulů, což se v dlouhých periodách stává zřídka.

Pro investory, kteří si nechtějí sami spravovat portfolio několika otevřených podílových fondů nebo nechtějí svěřit peníze jednomu smíšenému fondu, existují programy pravidelného investování v podílových fondech. Na trhu je jich několik. Zpravidla vychází pro investory o něco dráž než výběr několika samostatných podílových fondů. Důvodem je předplácení vstupního poplatku, z něhož je placen prodejce, dále častější zařazování fondů s vyšším TER (ukazatel nákladovosti u podílových fondů), neboť investor již nemá nad výběrem fondů přímou kontrolu, a v některých případech ještě další poplatek na úrovni správce programu pravidelného investování.

INVESTOVÁNÍ NASLEPO. Zhruba dvakrát vyšší než u otevřených podílových fondů vychází TANK na dlouhých periodách průběžného investování u investičního životního pojištění (viz tabulku). Ve všech zkoumaných případech jsou na vině vyšší počáteční náklady, často na vysoké provize prodejcům, a ve většině případů i vyšší průběžné náklady.

Tato situace nemusí být pro investory přes pojišťovnu tak tragická pouze v případě, že zvolili jedno z investičních životních pojištění s podprůměrnými poplatky, tj. levnější v rámci konkurence, nebo si vybrali pojišťovnu s nadprůměrně kvalitními fondy pro umístění investičních prostředků na kapitálových trzích.

Informace o tom, které investiční produkty jsou levné a které drahé, dnes veřejnost nemá k dispozici. Převládající nedostatek informací ohledně skutečné nákladovosti investičních produktů způsobil, že vytvářené finanční rezervy na stáří (nebo jiné účely) mnoha občanů jsou nahlodávány poplatky, o jejichž existenci nemají tušení a jejichž výši neznají. Pádu do propasti poplatkově netransparentních a drahých investičních produktů by se dalo zabránit rozšířením podobného ukazatele, jako je TANK. Užitečné by to bylo zejména v souvislosti s diskutovanou důchodovou reformou, ve které by chtěly penzijní fondy i pojišťovny hrát ještě mnohem významnější roli. Pokud bude stát i nadále spoření na stáří daňově zvýhodňovat nebo přímo dotovat, měl by se také zajímat o to, za jakou cenu jsou schopni spravovat peníze klientů ti, kteří se o to budou ucházet.

Roman Stuchlík

Fond Shop

Vít Kalvoda

Top Consultant


TANK pro různé investiční produkty

Ukazatel TANK - typická nákladovost konstrukce - říká, o kolik méně peněz (v %) budu mít s daným investičním produktem na konci doby investování v porovnání s výkonností trhu (srovnávacího indexu, benchmarku).

Výpočty v této tabulce jsou provedeny pro pravidelné investování 1000 Kč měsíčně (tj. 12 000 Kč ročně) po dobu 30 let za předpokladu lineárního růstu trhů tempem 6 % ročně. Ve výpočtech se předpokládá, že portfolio manažeři dosahují v průměru výkonnosti trhu mínus náklady na správu (tj. mínus TER - ukazatel celkové nákladovosti).

Tabulka

Související