Od ledna 2024 začne platit pro podnikatele nová informační povinnost. Ve své zprávě o hospodaření budou muset uvádět, jak jejich obchodní model podnikání přispívá k ochraně životního prostředí nebo zohledňuje so­ciální aspekty, jako jsou transparentní odměňování zaměstnanců, rovné příležitosti žen a mužů na pracovišti či lidská práva. Tyto informace, tedy takzvaný nefinanční reporting, bude muset uvádět každá firma, která má více než 500 zaměstnanců (od roku 2025 i společnosti s více než 250 zaměstnanci).

Tato nová pravidla ale nedopadnou pouze na velké podniky. Aby tyto zprávy mohly velké firmy sestavit, budou potřebovat informace také od OSVČ a malých a středních podniků, které jsou součástí jejich dodavatelského řetězce. A zatímco velké podniky se na tuto novou povinnost připravují, ty malé o ní často vůbec nemají tušení. Vyplývá to alespoň z aktuálního šetření Hospodářské komory, do něhož se zapojilo přes 400 podniků.

Jak se ukázalo, drtivá většina podnikatelů a menších firem (přes 80 procent) se mylně domnívá, že se jich nová pravidla pro nefinanční reporting nebudou týkat. A to i přesto, že většina z nich je i podle jejich vlastních vyjádření součástí dodavatelského řetězce společností, jež budou muset nefinanční informace reportovat.

O nefinančním reportingu malé podniky často vědí, ale neorientují se v tom, co přesně to pro ně znamená.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.