1. června 2021

Podnikatelské prostředí je v rámci Moravskoslezského kraje nejvýhodnější přímo v krajském městě. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který z hlediska dat připravuje analytická agentura Datank. Na druhé příčce se na severu Moravy umístil rychle se rozvíjející Frýdek-Místek, bronz berou Odry.

Ostrava se může pochlubit výbornou komunikací s podnikateli

Kvalita podnikatelského prostředí moravskoslezské metropole se zakládá především na skvělé dopravní dostupnosti a vysokém podílu podnikatelů. Také ceny stavebních pozemků nerostou v Ostravě tak výrazně jako v dalších městech regionu. Vítězné město se však blýsklo především v přístupu veřejné správy, tedy těch kritériích, která radnice svým postupem přímo ovlivňuje. Ostravský magistrát věnuje dostatečnou pozornost například rozvoji veřejné dopravy nebo podpoře kultury. Podnikatelům nabízí největší rozsah úředních hodin a skvěle vychází také v podpoře webových stránek, tedy jejich obsahové kvalitě a přehlednosti z pohledu podnikatelů. Vítězství Ostravy podtrhuje nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů hodnotí kvalitu a včasnost odpovědí.

„Ostrava jako jedno z několika měst podpořila podnikatele v době covidu desítkami a stovkami milionů korun. Vyhlásili jsme vlastní program z vlastního rozpočtu, dáváme peníze podnikatelům postiženým covidem. Vloni jsme dali 80 milionů, letos zatím 50 milionů korun. Kromě toho odpouštíme spoustu místních poplatků, abychom podnikatele podpořili. Podporujeme investice formou PPP projektů, což nikdo jiný nedělá a je to něco, co má pro rozvoj podnikání význam,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura.

Frýdek-Místek se podnikatelský rozvíjí, Odry přejí malému a střednímu podnikání

Ve Frýdku-Místku výrazně vzrůstá počet obyvatel a stejně tak i počet ekonomických subjektů. To se rovněž projevuje na počtu dokončených bytů v přepočtu na tisíc obyvatel, který je v regionu nejvyšší. Firmy v městě nabízejí v rámci Moravskoslezského kraje vysoké mzdy. Radnice věnuje nadprůměrný podíl výdajů na veřejnou dopravu a také na sociální péči. Vstřícnost frýdecko-místecké radnice k podnikatelům se zrcadlí v kvalitě webových stránek, na nichž podnikatelé naleznou přehledně vše podstatné, co potřebují například pro komunikaci s veřejnou správou. Bronzové Odry se mohou pochlubit vysokým podílem malých a středních firem a dobrou dopravní dostupností. Radnice udržuje nízké náklady na dluhovou službu a oderský živnostenský odbor dopadl v rámci regionu výborně v testu elektronické komunikace.

Celkové pořadí

1. Ostrava
2. Frýdek-Místek
3. Odry
4. Frenštát pod Radhoštěm
5. Kopřivnice
6. Opava
7. Bílovec
8. Hlučín
9. Bohumín
10. Nový Jičín
11. Třinec
12. Jablunkov
13. Havířov
14. Bruntál
15. Kravaře
16. Krnov
17. Vítkov
18. Český Těšín
19. Karviná
20. Orlová

Srovnávací výzkum Město pro byznys již třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Celorepublikové výsledky budou v letošním ročníku poprvé převáženy výsledky srovnávacího výzkumu zaměřeného na kraje Místo pro život. Místo dobré pro podnikání by totiž mělo být i dobrým místem pro život! Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR.

Související