Jeden z hlavních projektů, které majitel PPF Petr Kellner naplánoval před svou tragickou smrtí, je nyní o krok blíž k realizaci. Největší soukromá finanční skupina v Česku usiluje o ovládnutí banky Moneta, kterou chce spojit se svými úvěrovými byznysy a vytvořit tak nového hráče na tuzemském bankovním trhu. Nyní PPF oznámila, že uspěla s první částí svého záměru – získala povolení od České národní banky navýšit svůj podíl v Monetě a bude mít tak v bance 28,4 procenta.

Petr Kellner, hlavní akcionář PPF a také nejbohatší Čech, zemřel před třemi týdny při havárii vrtulníku na Aljašce. V lednu Kellnerova skupina oznámila, že chce Monetu ovládnout a spojit ji s Air Bank a česko‑slovenskou částí Home Creditu a také se start-upem Benxy, který poskytuje půjčky pod značkou Zonky. V první fázi tohoto plánu PPF nabídla minoritním akcionářům Monety výkup jejich akcií 80 korun za kus. Aby PPF mohla zaplatit všem akcionářům, kteří se do 5. března k dobrovolnému výkupu přihlásili a výkup tak završit, potřebovala svolení ČNB. Tak získá v Monetě podíl 28,4 procenta. Výkup akcií za více než 11 miliard korun bude završen vypořádáním do 20. dubna. PPF v pátek uvedla v tiskové zprávě, že ČNB dovolila PPF navýšit podíl dokonce až na 30 procent. 

Termín na ukončení dobrovolného výkupu byl prodloužen, protože ho provázely těžkosti. Akcionáři Monety a správci majetkových podílů se během pandemických omezení potýkali s delšími termíny pro splnění formalit výkupu. K tomu se přidaly právní komplikace spojené s nečekaným úmrtím hlavního vlastníka PPF.

Dalším krokem nyní bude, že se PPF pokusí na valné hromadě akcionářů prosadit to, aby Moneta v určitém poměru vyměnila své nově vydané akcie za cenné papíry firem kolem Air Bank. Podmínky této výměny ale ještě budou součástí jednání mezi oběma skupinami a určí je hloubková kontrola hospodaření v dotčených firmách.

Každoroční řádná valná hromada Monety je naplánována na 28. dubna, ale na jejím programu body týkající se plánu PPF nejsou. Není jasné, zda se PPF pokusí slučování zařadit ještě na tuto dubnovou valnou hromadu, nebo zda se transakce bude řešit na mimořádné hromadě později. Fúze ale už teď narazí na odpor některých akcionářských skupin. Například londýnská investiční firma Petrus Advisers chce do dozorčí rady Monety prosadit svého zástupce a fúzi zabránit, protože tvrdí, že je pro akcionáře Monety příliš drahá a nevýhodná. Petrus Advisers jsou takzvaní aktivističtí investoři a v Monetě mají více než pět procent – jde tedy o jednoho z největších akcionářů.

Že se fúze bude možná řešit už na řádné valné hromadě si myslí i Tomáš Pfeiler, portfolio manažer ze skupiny Cyrrus. Podle něj vydá v následujících dnech management Monety svůj názor na spojení opřený o zkoumání hospodaření, takzvanou due diligence. Pak Pfeiler předpokládá napínavý boj o to, zda  bude spojení akcionáři schváleno. “Podíl přesahující 28 procent dává PPF slušnou šanci svůj návrh prosadit, jelikož se valné hromady tradičně neúčastní všichni akcionáři. Nicméně lze očekávat, že aktuálně v akcionářské struktuře převažují více aktivističtí hráči. Boj o Monetu tak zdaleka neskončil,” soudí Pfeiler.

Sloučením Monety, Air Bank a Home Creditu by na českém trhu vznikl bankovní hráč asi se dvěma miliony klientů, patřící mezi tři největší v oboru spotřebitelského financování. Vznikl by tak závažný konkurent velkým retailovým bankám, jako je ČSOB nebo Česká spořitelna.