Antigenní testování zaměstnanců mají zajistit zaměstnavatelé, nemají je posílat do veřejných testovacích míst. Ve sněmovně to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na dotazy poslance ODS Petra Beitla. Poslanec poukazoval na to, že volné termíny na antigenní testování prakticky nejsou.

Blatný zdůraznil, že veřejná testovací místa pro povinné testování zaměstnanců určena nejsou. "Zaměstnavatel má povinnost zajistit toto testování pro svého zaměstnance, nikoliv tím, že ho pošle na veřejné místo. Tam dochází zřejmě k tomu zásadnímu nedorozumění, protože firmy tím pádem neplní to, co mají ustanoveno, a převádějí tuto zodpovědnost na své zaměstnance," řekl.

Apeloval na zaměstnavatele, aby plnili usnesení vlády, testování zajistili v rámci firmy a nepřetěžovali zdravotnický personál. Ministr také míní, že se tento problém brzy vyřeší sám, neboť veřejná místa budou zahlcena.

Beitl tvrdí, že firmy nemají dostatečnou podporu pro nákup testů, když stát přispívá 60 korunami na jeden. Stojí přitom podle něho od 120 do 270 korun. Blatný uvedl, že stát na zdražení testů zvýšením dotace reagovat nebude, jejich cena by tím podle něho jen dál vzrostla. Ministr naopak předpokládá, že se ceny testů vrátí na původní hodnoty. Nyní je může na českém trhu nabízet podle něho na 200 firem a jsou dostatečně dostupné, dodal.

Blatný také hájil povinnost nošení roušek všude v zastavěném území obce, tedy i v případech, kdy je člověk na ulici zcela sám. Nařízení zpochybnil občanský demokrat Vojtěch Munzar. Podle ministra bylo nutné opatření zpřísnit s ohledem na nakažlivější britskou mutaci koronaviru, výjimky by podle něho snižovaly efektivitu. "I s ohledem na kontrolu je to nastaveno takto," uvedl.