Miliardář a spoluzakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk minulý týden vyzval své příznivce, aby "používali Signal". Myslel tím šifrovanou komunikační platformu, podobnou těm, jako je Facebook Messenger nebo WhatsApp. Část jeho příznivců ale vzkaz na Twitteru nepochopila a místo toho začala nakupovat akcie malé a prakticky neznámé firmy Signal Advance. Akcie díky jejich nadšení zpevnily za jediný den o stovky procent.

Jak napsal server CNBC, akcie obskurní firmy Signal Advance za den zpevnily o 527 procent a dalších 91 procent přidaly následující den. Jen za tyto dva dny se hodnota firmy zvýšila na dvanáctinásobek - z původních 55 milionů zhruba na 660 milionů dolarů. Od roku 2015 až do minulého týdne stály akcie tohoto podniku méně než jeden dolar, teprve neplánovaný zájem Muskových příznivců akcie posunul nad sedm dolarů.

Signal Advance je tak malý podnik, že ani nezveřejňuje finanční výsledky. Jeho akcie se obchodují na takzvaném přepážkovém trhu, který není regulován jako velké akciové burzy. K březnu 2019 neměla firma žádné zaměstnance na plný úvazek, pouze generálního ředitele Chrise Hymela. Ten k nečekanému zhodnocení své firmy z minulého týdne zatím nic neřekl.

Aplikaci pro zasílání zpráv Signal podporuje organizace Signal Technology Foundation. Podle článku v říjnovém vydání New Yorker aplikace funguje díky příspěvkům, jinak ji nikdo nefinancuje.

Podobné omyly ale na Wall Street nejsou žádnou výjimkou. V dubnu 2019, když se začalo obchodovat s akciemi Zoom Video Communications, se během dvou hodin o 80 procent zvýšila cena akcií čínské firmy Zoom Technologies. Až když si investoři svůj omyl uvědomili, akcie většinu zisků odevzdaly. Šest let předtím, když investoři čekali na začátek obchodování s akciemi Twitteru, zase o více než 1000 procent zpevnily akcie firmy nazvané Tweeter Home Entertainment Group.

Zatím poslední omyl ukazuje, jak silně vzrostl Muskův vliv. Akcie Tesly za více než rok zpevnily téměř o 800 procent a Musk se minulý týden stal s majetkem přes 188 miliard dolarů (4,1 bilionu korun) nejbohatším člověkem světa. Na druhé místo tak odsunul zakladatele internetové společnosti Amazon Jeffa Bezose, který žebříčku nejbohatších lidí kraloval od října 2017.