Operátor O2 zvýšil za tři čtvrtletí čistý zisk o 7,7 procenta na 4,33 miliardy korun. Celkové konsolidované provozní výnosy vzrostly o 2,2 procenta na 29,25 miliardy korun. K růstu čistého zisku zásadní měrou přispěly provozní úspory, za zvýšením výnosů stojí příjmy z O2 TV a mobilních dat. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě. Majoritním vlastníkem O2 je investiční skupina PPF Petra Kellnera.

Také ve třetím čtvrtletí roku 2020 se ve finančních výsledcích společnosti nadále projevoval negativní dopad pandemie koronaviru. Kvůli poklesu cestování do a ze zahraničí zůstaly nadále jednou z nejvíce zasažených oblastí výnosy z roamingu. "Přestože jsou telekomunikace vůči dopadu pandemie koronaviru relativně imunní, i u nás se negativně projevují některá protiepidemická opatření," uvedl generální ředitel Jindřich Fremuth.

Především díky zájmu o mobilní datové připojení vzrostl v prvních devíti měsících počet mobilních zákazníků o šest procent na 5,94 milionu. Zákaznická báze mobilních smluvních služeb byla na úrovni 3,28 milionu, počet zákazníků předplacených služeb byl 1,93 milionu a počet SIM pro komunikaci různých zařízení mezi sebou 729 tisíc.

Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele, dosáhl ke 30. září celkem 503 tisíc, tedy o 97 tisíc více než loni. Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie stoupl meziročně o 19 tisíc na 849 tisíc.

"V první polovině roku jsme kvůli pandemii koronaviru své interní očekávání nesplnili. Abychom kompenzovali pokles mobilních výnosů a dosáhli růstu čistého zisku, museli jsme přistoupit ke snížení jak provozních, tak investičních výdajů. Po skončení první vlny pandemie jsme zaznamenali postupné zlepšení naší finanční výkonnosti, druhá vlna bohužel vede ke zhoršení výhledu pro zbytek roku," dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil.

V České republice se provozní výnosy v prvních třech čtvrtletích zvýšily o 2,7 procenta na 23,76 miliardy korun. Výnosy v mobilním segmentu klesly o 0,5 procenta na 14,88 miliardy korun. V segmentu pevných linek stouply o 8,6 procenta na 8,88 miliardy korun.

Na Slovensku klesly celkové provozní výnosy meziročně o jedno procento na 5,61 miliardy korun. Podobně jako v České republice stály za tímto poklesem hlavně nižší výnosy z roamingu a prodeje telefonů v době koronakrize. Počet zákazníků se zvýšil o 73 tisíc na 2,189 milionu.

Podle analytiků J&T Banky operátor vykázal lepší tržby díky lepšímu výsledku na Slovensku a proti očekáváni i díky vyšším tržbám z domácích mobilních služeb. Lepší byla i EBITDA marže na úrovni 35,7 procenta proti očekávaným 34,3 procenta. Firma zároveň uspořila náklady na služby, což se projevilo na vyšším čistém zisku.

"Zveřejněné výsledky hodnotíme pozitivně nejen vzhledem k lepšímu než očekávanému výsledku na tržbách, ale rovněž díky dalšímu zlepšení provozní marže. Očekávali bychom pozitivní reakci trhu pro nejbližší dny. Z delšího výhledu je titul stále limitován očekávaným výsledkem probíhající aukce nových kmitočtů (přelom roku), který může zvýšit konkurenci na domácím telekomunikačním trhu," uvedl vedoucí analýz J&T Banky Milan Vaníček.