Covidová krize je zpět. Denně testy odhalí zhruba tolik nakažených, jako tomu bylo na jaře. A vláda se v pondělí rozhodla, že od 1. září opět zavede povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách, například v obchodech, na poštách či na hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Školáci budou muset mít roušky všude mimo třídu. Výjimku mají restaurace.

Co vlastně ale po pěti měsících o covidu-19 víme? Jak se chová? Jak zákeřná je to nemoc? Jak přesně postihuje lidské tělo? Proč se obyvatelům Česka vyhnuly tak tragické dopady epidemie, jako je zažily Itálie nebo třeba Velká Británie?

Na otázky čtenářů HN odpovídala profesorka Anna Šedivá, primářka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel Drda
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli dnes lékaři ví víc o tom, co čínský virus přesně dělá v těle. Zaznamenal jsem zprávu o jedné německé studii, která říká, že dokáže trvale poničit srdce. Je to možné? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano, o viru je známo velmi mnoho z hlediska virologie, imunologie, kliniky i léčby. Jsou známy receptory pro virus, které umožňují viru vstup do mnoha orgánů a tkání, z čehož potom vyplývá šíře klinických příznaků. Prvotními cíli jsou respirační orgány, horní cesty dýchací a plíce. Virus ale zasahuje i další orgány, mimo jiné i srdce a cévní systém. Postižení orgánů je u závažných průběhů možné, ale vzhldem k zatím omezené době trvání zatím není možné se vyslovit k trvalému charakteru postižení. je třeba zdůraznit, že prostižení orgánů je pouze u těžkých případů.
Anna Šedivá
Prokop
Dobrý den, jaká je pravděpodobnost, že se covid-19 stane trvalou součástí lidské populace?
Dobrý den, já se domnívám, že toto onemocnění již je součástí celého našeho postředí, stejně jako miliardy dalších mikroorganismů. Tak to prostě je a vždy bylo. Myslím, že je opravdu skvělé, že náš imunitní systém je nastaven tak, že se postupně i s takto novou infekcí vyrovná.
Anna Šedivá
Petr Kopecky
Je těžké určit údaje o tzv. smrtnosti, protože stále není jisté, kolik lidí prodělalo nákazu Coronavirem bez příznaků. Nicméně jsou již tato data nějak zpřesněná? Jak je to s nakažlivostí? Můžete tyto dva parametry nějak zasadit do kontextu se sezónní chřipkou?
Otázka je opravdu těžká, protože čísla jsou nepřesná, jak z důvodů samotného charakteru infekce, která zřejmě u mnoha lidí nevyvolává žádné nebo mírné příznaky, tím pádem se na ni vůbec nepřijde a takový člověk není započítán. Další zmatek přichází s metodikami počítání, které jsou různé v různých zemích, takže otázky téměř nelze zodpovědět. Situace je nadále velmi ovlviněna preventivními opatřeními, kdy celoplošné nošení roušek šíření viru a tudíž nakažlivost omezuje. Nicméně vypadá to, že nakažlivost je vpodstatě srovnatelná s chřipkou.
Anna Šedivá
Petra
Dobrý den, jaká je prosím pravděpodobnost přenosu covidu z matky na dítě přes placentu? Vzniká tu riziko předčasného porodu? Horšího průběhu nemoci u matky? Děkuji
Dobrý den, přenosy z matky na dítě přes placentu je zřejmě možný, ale je vzácný a je zatím celosvětově reportován pouze jako ojedinělé případy. V krvi se tento koronavirus prakticky nevyskytuje, i když jeho krátká přítomnost v době aktuní infekce není vyloučena. Přenos je možný po porodu běžnou cestou respirační infekce při těsném kontaktu matky s dítětem, což se řeší hygineickými opatřeními.
Anna Šedivá
Pavlína
Dobrý den, může člověk znovu dostat covid, když už jednou jej měl? V Rusku mají účinný lék na tuto nemoc. Předpokládá se, že jej budeme mít k dispozici i v našem zdravotníctví a kdy? Děkuji Pavlína
Dobrý den, Vaše otázka je stále diskutována a výstup není jednoznačný. Zatím nebylo nikdy jasné, zda se jedná u pacientů o nové vzplanutí nemoci či novou infekci. Nicméně z podstaty respiračních sezónních onemocnění je možné infekci dostat opakovaně, zvláště při změnách vlastností viru. O léku v Rusku nevím, pokud máte na mysli jimi vyvinutou a tam schválenou vakcínu, tak ta vyvolává ve vědeckém světě podiv nad rychlým procesem vývoje a schválení a tím pádem obavy o její bezpečnost, která nebyla prověřena dostatečně robustními testy. Myslím, že tuto vakcínu v našem zdravotnictví vůbec zvažovat nebudeme. Vakcíny jiné provenience, jak budou regulačními orgány schváleny, jistě budeme v České republice uplatňovat.
Anna Šedivá
Ludek Skopal
Dobrý den. Původní virus SARS se objevoval pouze lokálně, stejně tak virus MERS, tento SARS2 je mnohem lepší ve všech směrech to nemůže být výsledek náhodné evoluce. Je možné že SARS3 bude již ten virusX na který nebudem mít čas odpovědět a proto má smysl dělat přehnaná opatření a zatěžovat tím lidi když stejně není cesty zpět?
Dobrý den, nejsem virolog, ale všobecně každný mikrooganismus má různé vlastnosti, o kterých je těžké říci, zda jsou lepší nebo horší. Zmiňované viry SARS a MERS byly daleko smrtelnější, což zřejmě přispělo k jejich lokálnímu omezení. tento virus, přesto, že patří do stejné rodiny koronvirů, má v tomto směru vlastnosti jiné, je daleko mírnější v klinických dopadech, ale daleko rozšířenější ve smyslu pandemického rozsahu. Nebezpečí dalších virových epidemií či pandemií je vždy. Uplatňovaná opatření nejsou diktována čistě vědeckými poznatky, a tak vlastně poprvé pozorujeme obdobnou situaci v přímém mediálním přenosu, což velmi ovlivňuje zaváděná opatření.
Anna Šedivá
Hana
Jak působí virus na pacienty s revmatoidní artritidou léčenou sulfolalazinem? Tito pacienti mívají často mnohem vážnější průběh běžných viróz. Měli by k nim lékaři přistupovat jako k rizikové skupině? Měli by se tito pacienti více chránit, pokud pracují v místech s velkou kumulací osob? Bude pro ně možné podstoupit očkování živou vakcínou, až bude dostupná a s jakým rizikem?
Dobrý den, vypadá to, že autoimunitní onemocnění nepředstavují takové riziko, jako známé faktory přispívající k těžkému průběhu COVID-19, jako jsou metabolická onemocnění, obazita, daibetes, kardiovaskulární onemocnění a další. Světové odborné společnosti, jako EULAR, vydávají pro lékaře v oboru revmatologie doporučení, které pomouhou revmatologům v péči o pacienty v této době. Vyvíjené vakcíny proti viru SARS-CoV-2 nejsou živé. V současné době rpobíhají u prvních klinické studie fáze III, které na otázky rizika odpoví.
Anna Šedivá
Jana T
Dobrý den, jaké jsou prosím nejčastější projevy nemoci Covid u pacientů v ČR? Je to kašel a horečka? Nebo probíhá jako lehké nachlazení, např. s rýmou a bez teplot? Děkuji.
Dobrý den, otázka je široká, rpotože zrovna toto onemocnění má v klinice velký rozptyl. Zpočátku epidemi na jře to byly hlavně respirační příznaky, dechová nedostatečnost z virové pneumonie a horečky. Nyní se virus šíří hlavně mezi mladými a zdravými lidmi, jeich příznaky bývají minimální a podobné chřipkovým onemocněním.
Anna Šedivá
Radim
Přemýšlí někdo o tom, co bude, když se třeba zjistí, že nebude žádná funkční vakcína? To nás bude chtít vláda permanentně trýznit rouškami apod.?
Dobrý den, zatím to vypadá, že se vakcínu podaří vyvinout, první testy ukazují detekovatelnou dobrou odpověď. Nicméně čas je zatím krátký a odpovědi do budoucna nejasné. V mezidobí se ale virus v populaci pomalu, ale šíří, postupně se vytváří imunita a taktéž jsme se hodně naučili v samotném léčebném postupu. Otázka na roušky je opravdu na vládu.
Anna Šedivá
Radim
Žijeme ještě v demokratické zemi, kde je možno svobodně dýchat, nebo se suneme k nějaké, v lepším případě, polototalitě? Neměl by mít hlavně každý zodpovědnost sám za sebe? Proč mě státní aparát nutí nosit hadr přes hubu? Připadá mi to tu jako nějaké socialistické experimenty, vč. vyjadřování Prymuly s Maďarem. Myslel jsem si, že jsme snad už za těch 30 let od revoluce ušli nějaký kus cesty, ale zdá se, že kráčíme spíše zpět...
Dobrý den, souhlasím, že odpovědnost každého a jeho zdravý rozumný přístup je zcela nejdůležitější.
Anna Šedivá
Martina Čuperová
Dobrý den, v krvi mi chybí IgA, pokud bych onemocněla Covid-19 měla bych větší pravděpodobnost horšího průběhu? Děkuji.
Dobrý den, zatím ze zpráv, které mapují průběh nemoci u pacientů s poruchami imunity, to nevypadá, že by byli zvláště ohroženi. Určitý rizikový faktor to ale teoreticky představovat může, polde mého náozru ale ne natolik závažný, že by vedl k výrazně horšímu průběhu.
Anna Šedivá
Petra
Dobrý den, mě by opravdu zajímalo jaké je skutečné nebezpečí této nemoci, jestli byl v ČR na přístrojích nebo zemřel jinak mladý, zdravý pacient.
Dobrý den, mladým a zdravým lidem by těžký průběh neměl hrozit. Takové případy ale zanamenány byly, ve světě probíhá aktivní hledání takových případů s předpokladem, že mají zřejmě do té doby nezjištěnou poruchu imunity. Jedná se ale o raritní případy, jinak, jak je také vidět ze současné situace v ČR, závažné průběhy u maldých a zdravých prakticky nepozorujeme.
Anna Šedivá
Ida Káňová
Dobrý den, je prosím už jasné, jak dlouho zůstává virus v mrtvém těle? Jak se šíří v těle? Je známo, u kterých chronicky nemocných pacientů je těžší nebo jiný průběh jako např. u pacientů s lupénkou? Zdá se, že průběh nemoci ovlivňuje i virová nálož. Zkoumá se, při jaké činnosti dostane člověk do těla největší množství viru?
Ano, tyto okolnosti se zkoumají, jsou samozřejmě individuální. Větší nálož viru je způsobena větší expozici ve vstupních branách přes dýchací cesty, typicky v uzavřených prostorách, kde jsou lidé v malých rozestupech, křičí či zpívají, jsou v kontaktu delší dobu. Rizikové faktory jsou také známé, metabolické příčiny, onemocnění diabetem, obezita, kardiovaksulární onemocnění. Zrovna lupénka není mezi rizikovými faktory zmiňovaána.
Anna Šedivá
eva sebkova
pani docentko,je mi 66 let bez leku relativne zdrava, mam se bat viru a nasledku.dekuji
Myslím, že žijte tak, abyste z toho měla radost. Samotný věk není tím rozhodujícím rizikem.
Anna Šedivá
Jiří Bilík
Proč se chystají roušky do ZŠ, když podle vědeckých studijí se virus minimálně do 10 let věku skoro nešíří? Naopak proč se nechystají roušky do barů, když zhledika šíření jsou kuřáci mnohem ohroženější?
Dobrý den, i když jsou studie u dětí relativně omezené, není pravda, že onemocnění nechytí a virus nešíří, prakticky se z hlediska virového onemocnění chovají stejně, jako dospělí, jen se s tím lépe vyrovnávají. Pro děti je to jako každé jiné infekční onemocnění, vždy je to pro ně poprvé a imunitní systém je na to lépe adaptován. Ano, bary jsou rozhodně rizikovější.
Anna Šedivá
Petr
Ziji dlouho v Irsku.Moje zena mela cov.19 v Breznu.Vysledek testu prisel za 16 dni s.m.s nekolikrat jsme volali al bylo nam receno cekejte na odpoved.Ja jsem ho nemel a testy me nikdo nedelal. Asi 4 tydny zpatky od 18.7 jsem mel problemy se srdecnim pulsem asi 156-126 a rychleji jsem dechovou frekvenci.Momentalne mam 126 -79. Vpraci nam kazde rano meri teplotu ale u me je vse v poradku.Bylo me 50 let.Mel jsem covid.19.[prominte ze pisu bez hacku] P.S ZLATE CESKE ZDRAVONICTVI A CELY SYSTEM
Dobrý den, děkujeme, taktéž si myslíme, že české zdravotnictví je výborné. Ve Vaší situaci je nejlépe vyšetřit si specifické protilátky, to Vám situaci objasní.
Anna Šedivá
jan
Kolik doopravdy zemřelo na Covid pacientů, kteří jinak neměli žádnou jinou závažnou chorobu a nebyli starší než 80 let.
K individuálním statistikám nemám přístup, ale obecně opravdu velmi málo. Ve světě probíhá aktivita, která po mladých a zdravých lidech, kteří měli COVID a zemřeli nebo měli vážné komplikace, pátrá s předpokaldem, že mají dosud skrytou poruchu imunity. Takových případů jsou jednotky a jsou raritní, na výsledky čekáme, zase to posune znalosti dále.
Anna Šedivá
Marie
Mám Leidenskou mutaci je to riziko v připadě nakažení coronavirem?? K tomu mi před 8 lety byla odebrána ledvina (grawitz), mám od té doby oslabenou imutinitu, jak se mám chovat v této době, chodím stále do práce jsem ročník 1959. Děkuji moc za odpověď a názor.
Ano, určité riziko máte, ale domnívám se, že je nejlepší se chovat racionálně, podle Vašeho pocitu. Zcela izolovat se od světa, kde samozřejmě není jenom COVID-19, ale miliardy dalších mikroorganismů, nelze. Metabolické choroby, diabetes a kardiovaskulární choroby se ukazují být větším rizikem než poruchy imunity.
Anna Šedivá
Petra
Dobrý den, u jaké části populace po prodělaném COVID nedochází k tvorbě protilátek? Byla u této části populace bez protilátek vyzkoušena metoda EliSpot? Pokud ano, byla reakce vždy pozitivní? Směřuji k dotazu, zda by pomocí EliSpot metody šlo přesněji (ve srovnání s klasickou sérologií) zjistit, jaká část populace se s virem již setkalam protilátky nemá a o prodělané infekci vůbec neví?
Dobrý den, já se domnívám, že pokud onemocnění není opravdu jenom velmi mírné, kdy je virus zlikvidován hned na vstupu na nosní sliznici, tak k imunitní reakci a tvorbě protilátek dojde vždy, pouze je testy nemusí zachytit. ze zkušeností pozorujeme různé ciltlivosti testů, s rozdíly až řádovými. Nevím, že by se dělal Elispot, určitě ne v populačních studiích, kdy je složitá logistika.
Anna Šedivá
Arslan
Dobrý večer, covid 19 pochází z laboratoře nebo je stvořen přírodou? A jak se dá dnes v 21 století to poznat?
Dobrý den, velká celosvětová diskuse ve vědeckých kruzích na toto téma se shodla, že je to přírodní virus.
Anna Šedivá
Lenka Novakova
Dobrý den, můj dotaz se týká dobře zaléčených astmatiků, může být i u nich horší průběh? A co děti s astmatem kteří nemají očkování proti TBC, existuje nějaká studie. Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den, dobře léčení astmatici by měli být v pořádku, kontrola astmatu je to nejdůležitější, co mohou dělat. Pozitivní vliv očkování proti TBC byl sice publikován, ale v následných studiích nebyl potvrzen.
Anna Šedivá
Pavel Rybář
Dobrý den, cítíte se dostatečně materiálně, personálně a znalostně vybaveni? Máte dostatečnou podporu ze strany vedení nemocnice a od nadřízených institucí? Změnily se v důsledku první vlny krizové plány? O kolik pacientů v závislosti na stavu je schopná se Vaše nemocnice postarat?
Dobrý den, myslím, že naše nemocnice i všechna další zařízení v České republice jsou plně kompetentní se o pacienty s COVID-19 postarat na nejvyšší úrovni. Krizové plány byly upaltněny v počátku epdiemie, v současné době pocit krizové situace nemáme či náporu pacientů nemáme.
Anna Šedivá
jiri masek
Dobry den, ze sveho soucasneho dosazeneho poznani vylucujete, ze muze jit o reakci - inunitni odezvu organismu na vnejsi prostredi, konkretne zareni? Zabyvam se studiem korony pul roku, stejne jako 10 let predtim vlivem prirodnich i neprirodnich zareni na lidsky organismus, a vse tomu nasvedcuje. Jak podle Vas funguji leky na bazi chininu, ci jeho imitaci, a proc jsou na vir ucinne? Diky za odpoved.
Dobrý den, z mého pohledu imunologa nevidím data či studie, která by ukazovala na vliv záření na imunitní systém v souvilosti s onemocněním COVID-19. S léky na bázi chininu nemáme zkušenosti, podávají se na malárii, což není virové onemocnění, takže se omlouvám, neumím odpovědět.
Anna Šedivá
Milan
Chřipková EPIDEMIE znamená 1500–1800 nemocných na 100 000 obyvatel. Dnes máme máme 5 176 nemocných. To je 52 nemocných na 100 000 obyvatel!!! Tzn. 1800 : 52 = 35Ă— méně. Neukazuje se, že jde, sice o novou, ale jinak běžnou virovou nákazu, stejně jakou způsobuji RS viry, metapneumoviry, adenoviry aj., které ale nikdo specificky netestuje plošně a maximálně se řeší jen akutní fáze onemocnění symptomatickou léčbou, maximálně s přidáním antivirotika Isoprinosine?
Ano, souhlasím, diskrepance v definicích a současných číselných údajích ve srovnání s všemi možnými dalšími infekčními onemocněními mě také fascinuje.
Anna Šedivá
Zuzka
Dobrý den, na jakou vzdálenost se Covid šíří vzduchem? Mohu se nakazit ve venkovních prostorách a domovních chodbách, ve kterých se bezprostředně přede mnou pohyboval/procházel nakažený člověk? Jak dlouho po ukončení izolace bychom se měli mít na pozoru před vyléčeným pacientem? Děkuji za odpověď.
Ano, na toto téma jsou studie, závěry ale nejsou jednoduché. Velkovní prostory jsou daleko bezpečnější, než uzavřené. Virus se šíří s proudem vzduchu, například při chůzi na daleko menší vzdálenost než při běhu. Setkání s nakaženým člověkem je rizikem až při delším blízkém setkání, pouhé potkání by k nálaze vést nemělo. Intervaly rizika jsou vyjádřeny délkou karantény, nyní se zkracuje na 10 dní, což je považováno za bezpečné.
Anna Šedivá
kristyna
Dobry den, v pripade ze clovek prodela Covid mel by byt po onemocneni sledovan nebo mel by se nechat nejak hloubkove vysetrit zda mu onemocneni nezanechalo nejake trvale nasledky a pripadne jaka vysetreni by mel clovek podstoupit? v nejakem clanku jsem zaregistrovala, ze se vir v tele zakukli a muze se kdykoliv znovu objevit je to mozne nebo se jednalo o nepodlozene informace a napr. zbytky mrtvych viru u osob, kde doslo k nakaze opakovane? predem dekuji a preji hezky den
Dobrý den, vše je velmi individuání. Sledování po onemocnění COVID-19 zálěží na celkovém klinickém stavu a rizikových faktorech. U rizikových pacientů s předchozími komorbiditami je sledování velmi vhodné, při těžkém průběhu může dojít k postižení orgánů. Naopak u zdravách lidí se ve většině případů jedná o respirační onemocnění bez náledků. Ano, některé dlouhodobě přetrvávající pozitivní nálezy nemusí znamenat trvající onemocnění, PCR testy nerozliší, zda je virus aktivní či mrtvý, ukazuje se, že částice viru mohou přetrvávat.
Anna Šedivá
Natalie
Dobry den, prosim pokrocil vyzkum vplyvu leku obsahujiciho ACE inhibitory na prubeh onemocneni Covid19? S pozdravem Natalie
Pokud to stíhám sledovat, je tato otázka otevřená a názory jsou rozštěpené. Není to jednoduché, ACE není jedna molekula, blokáda bežně užívanými inhibitory ACE může rozhodit rovnováhu v systému a ovlivnit expresi ACE2, což je samotný receptor pro virus. Není ani jasné, zda je dobré mít expresi ACE2 vyšší či nižší. Zatím v této věci nevidím jasný konsensus.
Anna Šedivá
Iveta
Dobrý den paní doktorko, je prosím alespoň nějaká naděje, že se lékaři začnou zabývat dlouhodobým nošením roušek a následnými dopady? Máme naději, že je sundáme dříve jak v březnu? Trpím na opary, Zovirax v tabletách jsem v době rouškové povinnosti užívala už nepřetržitě. Nedokážu si představit, že mě období roušky a neustále oteklé rozpraskané pusy čeká následujících 7 měsíců, ne-li déle. Děkuji moc za Vaši odpověď a prosím bojujte za svobodu dýchání.
Dobrý den, otázka nařízení nošení roušek není v rukou lékařů. Asi budete muset zkusit najít nějaký rozumný kompromis.
Anna Šedivá