Ministerstvo zahraničí se v úterý ohradilo proti nótě ruského velvyslanectví, jež si stěžovalo na článek týdeníku Respekt, podle kterého do Prahy přicestoval pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin.

Česká diplomacie považuje ruskou nótu za nepatřičnou snahu o narušování svobody tisku, řekla novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) ani jeho náměstci ale nyní podle Štíchové neplánují žádné přímé jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským kvůli současným sporům.

Česko si nenechá líbit, aby cizí mocnosti ovlivňovaly jeho politické dění, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) po setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Uvedl však, že se na schůzce s hlavou státu tomuto tématu nevěnovali. Podle premiéra se aktuálními spory s Moskvou intenzivně zabývá ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), nicméně situace dle jeho slov nevyžaduje radikální kroky, jako by bylo vypovězení ruského velvyslance. 

Ruské velvyslanectví v pondělí v nótě uvedlo, že útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze jsou nepřípustné. Článek v Respektu označilo za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích.

České ministerstvo zahraničí považuje ruskou nótu za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií, uvedla Štíchová. Ministerstvo podle ní dnes zaslalo ruské ambasádě vlastní nótu. "V odpovědi stojí, že v České republice dodržujeme a ctíme svobodu tisku a zákaz cenzury podle Listiny základních práv a svobod. Ministerstvo zahraničí do těchto svobod nehodlá a nebude nikdy zasahovat. Odmítáme také to, že by se o něco podobného měl pokoušet některý cizí stát," řekla Štíchová.

"V odpovědi také připomínáme smlouvu o přátelských vztazích mezi Českou republikou a Ruskem, ve které se obě strany zavázaly dodržovat slib, že se nebudou vměšovat jedna druhé do vnitřních záležitostí," uvedla Štíchová. Diplomacie podle ní také Rusku sdělila, že Česko dodržuje veškeré své mezinárodní závazky plynoucí z mezinárodního práva.

Respekt v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje uvádí, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky podle Respektu vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09).

"Je fakt, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby," řekla k záležitosti Štíchová.

Podle ruského velvyslanectví se ale nic takového nestalo. "Od poloviny března t. r. ani jeden z diplomatických pracovníků Velvyslanectví Ruské federace v České republice nepřicestoval na pražské letiště," sdělilo v úterý velvyslanectví ČTK.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) ale v úterý v televizi Prima uvedl, že má policejní ochranu kvůli Rusovi, který ho má za úkol zlikvidovat. Jeho úkolem je podle Koláře zlikvidovat také pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Kolář, Hřib i Novotný čelili v posledních týdnech kritice Ruska kvůli krokům, které učinily jejich úřady.

Kolář řekl, že podepsal dohodu o mlčenlivosti, ve které je celkem striktně vymezeno, co může a co nemůže říkat. "Já vám můžu sdělit opravdu jenom to, že mám přidělenou policejní ochranu. Byla mi přidělena na základě toho, že tady byly zjištěné nějaké skutečnosti a ty skutečnosti jsou takové, že je tady Rus, který mě má za úkol zlikvidovat. Nejenom mě, ale ještě pana Hřiba a pana Novotného," řekl Kolář. Fakt, že mají policejní ochranu, Primě potvrdili bez dalších podrobností také Hřib a Novotný.

Senátní výbor pro zahraniční obranu a bezpečnost požádal v úterý vládu, aby rezolutně odmítla ruské vměšování do českých záležitostí a aktivity vůči českým veřejným činitelům, jejichž záminkou bylo odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6. Kabinet by měl také představit plán na snížení počtu ruských diplomatů v Česku, shodl se v úterý senátní výbor.

"Vyhrožování veřejným činitelům České republiky ze strany cizí moci je bezprecedentním útokem na suverenitu státu. V případě Ruské federace jde o akt o to závažnější, že ruské tajné služby se v nedávné minulosti opakovaně dopustily násilných trestných činů na území cizích států," stojí v usnesení výboru, které na Twitteru zveřejnil jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý).

Výhrůžkám kvůli odstranění sochy Koněva čelí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Moskva pohrozila odvetnými opatřeními. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal o trestní stíhání lidí, kteří za odstraněním sochy z roku 1980 stojí. Rusko má od počátku dubna zákon, podle něhož hrozí až pět let vězení za poškozování válečných hrobů a pomníků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.

Senátní výbor označil vyjádření ruských představitelů kvůli přesunutí Koněvovy sochy za nepřípustná a nový ruský zákon za zasahování do vnitřních záležitostí Česka. Před ruským vměšováním do českých záležitostí v pondělí varovali i bezpečnostní experti. Ministerstvo zahraničí k tomu uvedlo, že česko-ruské vztahy jsou ve složitém období kvůli rostoucí asertivitě Moskvy.