Pandemie nemoci covid-19 a s ní spojená opatření vlád na celém světě se stala velkou zkouškou zdravotnických systémů i téměř všech odvětví průmyslu a služeb. Na zmrazení ekonomik je zvlášť citlivá nejen oblast automotive, ale také sektor pohostinství, hotelnictví a cestovního ruchu. Již teď se zde počítá se ztrátami ve výši stovek miliard korun. "Kolik těch stovek miliard nakonec bude, záleží na tom, kdy vláda ČR začne zavedené restrikce uvolňovat," upozorňuje v rozhovoru Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Nouzový stav a kroky, které v rámci něj vláda podnikla, se negativně promítly do mnoha sektorů podnikání. Jak se současná situace projevuje v životě hotelů a restaurací?

Z pohledu zákazníků i lidí jdoucích ulicemi je pravděpodobně nejmarkantnější ta skutečnost, že hotely a restaurace zejí prázdnotou a jejich dveře jsou zavřené. Realita je taková, že devadesát procent hotelů je zcela uzavřeno a těch zbylých deset procent funguje jen velmi provizorně. V podstatě zajišťují přístřeší pro hosty, například ze zahraničí, kteří nestihli opustit naši republiku. Vláda koncem března umožnila omezeně ubytovat pracovníky podílející se na chodu firem. Nejedná se tedy o otevření hotelů, ale spíše o poskytnutí přístřeší těm, kteří musí pracovat ve firmách mimo svůj domov. Ovšem vzhledem k tomu, že většina ubytovacích zařízení již své provozy uzavřela, je tato možnost velmi zúžená. Hotely navíc mají zavřené restaurace, protože nadále platí zákaz pobytu veřejnosti ve stravovacích zařízeních, stejně jako všechny ostatní služby. Co se týká samotných restaurací, i ty jsou zavřeny. Přibližně čtvrtina zařízení ještě nabízí jídlo přes ulici, ale i zde jde o velmi omezený provoz. Všeobecně by se tedy dalo říci, že život v pohostinství i cestovním ruchu se zastavil v celé republice, což je situace, kterou v takové míře dosud nikdo nezažil.

Zmínil jste se, že někteří restauratéři nabízejí své služby alespoň částečně "bezkontaktní" formou či rozvážkou. Je tato změna strategie cestou, jak se zachránit a mít alespoň nějaké tržby?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.