Ministerstvo průmyslu a obchodu nepřistoupilo k plošnému pozastavení proplácení investičních dotací firmám z holdingu Agrofert, a to ačkoliv na ně Brusel peníze od loňského prosince neposílá. Informoval o tom v pondělí server iRozhlas.cz.

Od prosince ministerstvo průmyslu minimálně jeden projekt holdingu z českého rozpočtu proplatilo, o dalším se aktuálně rozhoduje, potvrdila serveru bez bližších podrobností mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Ministerstvo podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) nemůže zastavit posuzování žádostí o proplacení dotací pro holding Agrofert. Riskovalo by tím soudní spory, ať už by tak postupovalo u jakékoliv firmy. Havlíček novinářům při příchodu na jednání vlády řekl, že případně neoprávněně proplacené peníze by resort požadoval vrátit.

K preventivní stopce vyplácení dotací přistoupil třeba Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací poté, co na přelomu května a června do Česka dorazily předběžné závěry auditů k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle prvního z nich Babiš ve střetu zájmů je. Zástupci Evropské komise přitom doporučovali českému ministerstvu financí, aby neposílalo k proplacení žádosti holdingu Agrofert, už loni v prosinci.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

"Poskytovatelé byli ze strany ministerstva informováni, že žádosti projektů skupiny Agrofert nejsou na žádost Evropské komise ze strany resortu financí zasílány Evropské komisi k proplacení," sdělil serveru mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch. Podle něj ale ministerstvo financí nemohlo nařídit, aby se dotace přestaly vyplácet z českého státního rozpočtu. Rozhodnutí ohledně proplácení příjemcům jsou plně v gesci poskytovatele dotace, dodal.

"Rozhodnutí nežádat proplacení projektů Agrofertu Evropskou komisí bylo správné a bylo na rozhodnutí ministerstva financí, s čímž Evropská komise souhlasila. Rozhodnutí neproplatit dotaci subjektu, který na dotaci má dle rozhodnutí o poskytnutí dotace nárok, je úplně jiná situace," reagoval náměstek pro evropské fondy v resortu průmyslu Marian Piecha.

Ministerstvo průmyslu a obchodu žádost o dotace může podle mluvčí MPO neproplatit jen v případě, že se žadateli prokáže pochybení. "Jinak je samozřejmě - žádosti Agrofertu nevyjímaje - musí posuzovat," podotkla. Závazek proplatit dotaci podle ní vzniká už tím, že jsou dané firmě finance na projekt přislíbené. "Je to stejné například jako se soukromou stavbou. Závazek zaplatit za stavbu máte už z podepsané smlouvy, a pokud stavbu dostanete podle dohodnutých podmínek, musíte zaplatit," dodala.

Havlíček uvedl, že není možné nevyhodnocovat žádosti, které dorazí. "Ale v těch posledních několika týdnech nedošlo k žádnému proplacení (firmám Agrofertu). My jsme v situaci, že pokud ten dotyčný splní předpoklady, ať je to kdokoliv, nemůžeme reagovat jinak, než že se to proplácí," řekl.

Ministerstvo průmyslu se tak rozhodlo, že plošnou stopku na dotace nevyhlásí. A to přestože většina projektů, které ministerstvo financí do Bruselu k proplacení neposlalo, ačkoliv příjemcům z českých peněz už peníze vydané byly, spadá podle serveru právě pod ně. Projekty holdingu Agrofert, o jejichž proplacení ministerstvo financí zatím nepožádalo Evropskou komisi a platí je z českého rozpočtu, se ke konci června vyšplhaly na 170,422 milionu korun, uvedl iRozhlas.cz.

Server Neovlivní.cz v pondělí upozornil na dokument ministerstva průmyslu z loňského roku, podle kterého měly být dotace holdingu Agrofert pozastaveny. Jde o přílohu operačního manuálu Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), ze kterého MPO Agrofertu peníze z veřejných rozpočtů proplácí. V článku týkajícím se pozastavení plateb se v šestém odstavci mimo jiné píše, že poskytovatel dotace je oprávněn pozastavit proplácení i v případě, že vzniklo podezření na jiný typ nesrovnalosti s možným finančním dopadem. Tento problém se podle serveru týká Agrofertu.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek. Protože je od loňského roku pozastavena certifikace OP PIK, všechny projekty v něm realizované jsou aktuálně financovány ze státního rozpočtu, uvedlo MPO. Týká se to i projektů holdingu.