Zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit středeční setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO), napsal ve čtvrtek server Hlidacipes.org. Incident na dotaz webu potvrdil ředitel hospodářské a kulturní kanceláře Tchaj-wanu Chung-I Wang. Ministryně Marta Nováková (za ANO) podle vyjádření MPO prostřednictvím náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby setkání opustili, v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu.

Tchaj-wan nemá v Česku oficiálně velvyslanectví, ale právě hospodářskou a kulturní kancelář. Chung-I Wang je ale podle serveru považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí.

Čínský velvyslanec podle informací webu Hlidacipes.org o odchod zástupce Tchaj-wanu požádal s tím, že je to v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, jež je naplánována na 24. až 28. dubna.

"Ministryně Marta Nováková se setkala s reprezentanty kanceláře Tchaj-wanu a v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu je prostřednictvím náměstka Bärtla požádala, aby setkání opustili. Vzhledem k tomu, že akce byla určena pro diplomaty, kterými členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu nejsou, tchajwanští zástupci následně vyslyšeli žádost paní ministryně. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR tato situace velice mrzí," napsalo MPO ve čtvrteční tiskové zprávě.

"Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce. Česká republika uznává politiku jednotné Činy, která je také v souladu se zahraniční politikou EU a Severoatlantické aliance. Stejné stanovisko zastávají i všichni naši významní západní spojenci jako Německo, USA, Francie či Velká Británie. Ráda bych poděkovala i zástupcům kanceláře Tchaj-pej za jejich pochopení naší situace," uvedla Nováková. Chung-I Wang pro Hlidacipes.org uvedl, že událost kancelář velmi mrzí.

Podle pirátského poslance Jana Lipavského se Nováková "chová jako slon v čínském porcelánu". Tchaj-wan je podle něj větším investorem v ČR než Čína. "Od roku 1993 u nás vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků," uvedl na Twitteru.

Setkání se členy diplomatického sboru každoročně připravuje sekce zahraničního obchodu MPO, kterou vede Bärtl. Ministryně před více než 100 diplomaty probrala mimo jiné ambice české ekonomiky a růst exportu a hrubého domácího produktu za loňský rok.

V říjnu 2016 nejvyšší ústavní činitelé země v návaznosti na setkání několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou ve společném prohlášení uvedli, že to není výrazem změny oficiální politiky ČR. Pod textem byli podepsáni prezident Zeman a tehdejší předsedové Senátu, sněmovny a vlády. Vztahy Česka a Číny v prohlášení popsali jako velmi přínosné a užitečné s tím, že je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

V lednu se shodli zástupci pražské koalice složené z pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL), že chtějí ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Podle politiků byl Praze článek vnucen a ve smlouvě mezi dvěma městy je zcela nadbytečný.