Ze staré papírové obálky s československou známkou vytahuje Petr Hanko originály negativů a výkresů z roku 1969. Jsou tu rozkreslené návrhy písmen a také arch různých variant loga Prim sestavených z jednotlivých znaků a nalepených na kladívkovém papíře.

Generální ředitel a zakladatel společnosti MPM-Quality z Frýdku-Místku považoval historické dokumenty za klíčový důkaz, kterým zvrátí spory o vlastnictví značky Prim ve svůj prospěch. Soudní tahanice, na jejímž konci by měla zůstat jediná firma s právem primky prodávat, ale nabrala opačný směr.

V socialistickém Československu byla Prim hlavní značka náramkových hodinek. Dnes o ni zápolí dvě firmy z různých konců republiky. Ani po téměř dvaceti letech není jasné, na čí straně je pravda. Složitá právní kauza ukáže, kdo bude značku dál užívat a hodinky vyrábět.

Krajský soud v Hradci Králové v lednu nepřiznal autorství loga Prim Jiřímu Rathouskému, slavnému československému grafikovi a typografovi. Hanko tak zatím nemá jak zabránit svému konkurentovi, aby značku užíval.

Elton hodinářská: Prim nám vždy patřil

◼ Elton hodinářská, výrobce hodinek z Nového Města nad Metují, užívá logo Prim z titulu právního nástupce. Je dědicem národního podniku Elton, pověřeného výrobou hodinek, který se v roce 1969 osamostatnil od národního podniku Chronotechna. Toto právo jim v roce 2008 potvrdil i Vrchní soud v Olomouci pravomocným rozsudkem.
◼ Zástupci společnosti tvrdí, že vlastnictví loga Prim jí náleželo vždy. Podle nich ho nevytvořil externí grafik, ale konstruktér Jiří Žid, tehdejší zaměstnanec národního podniku Elton.

Nerovný souboj

"Známku Prim jsem si koupil. Zaplatil jsem za to několik milionů korun a na základě toho ji užívám," říká Hanko v moderní budově své společnosti. MPM-Quality si některé zboží nechává vyrábět v zahraničí, ale část hodinek vzniká až pod rukama hodinářů ve Frýdku-Místku. Se značkou Prim je společnost prodává především v Česku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, ale přes distributory a on-line prodejce i za hranicemi Evropy. Hanko by se rád stal jediným prodejcem hodinek Prim na trhu. K tomu se mu ale musí podařit podobný kousek jako pastýři Davidovi, když zabil obra Goliáše kamenem vystřeleným z praku.

O ochrannou známku na logo Prim vede přes dvě desítky soudních sporů se společností Elton hodinářská z Nového Města nad Metují. Většinovým vlastníkem firmy je český miliardář Michal Strnad, který ji ovládá přes společnost Made CS z holdingu Czechoslovak Group. Druhý nejvýraznější podíl v Elton hodinářské drží mediální podnikatel, lobbista a majitel společnost E-centrum Michal Voráček. Zároveň je akcionářem skupiny Our Media, která provozuje například internetový portál Parlamentní listy.

Přestože pře o značku Prim sahá až na počátek milénia, stále není jasné, na čí straně je pravda. HN proto prošly desítky stránek soudních spisů a navštívily oba podniky. Zjišťovaly, jak se jejich hodinky liší.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete:
  • Jaké hodinky se dnes vyrábějí v Novém Městě nad Metují a jaké ve Frýdku-Místku.
  • Záhada: Komu původně patřilo logo Prim?
  • Argumenty znesvářených firem ohledně jeho autorství.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se