Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) bude do roku 2021 postupně zrušena a nahrazena spolehlivější alternativou. Podle listu Financial Times to ve čtvrtek prohlásil šéf britského úřadu pro regulaci finančního trhu (FCA) Andrew Bailey. Důvodem pro změnu je zásadně slabší aktivita na mezibankovním trhu.

LIBOR podle něho už není s to interpretovat náklady bank na vzájemné výpůjčky, protože od finanční krize v roce 2008 tato aktivita podstatně klesla.

LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Vytváří se na základě informací bank.

Pozornost veřejnosti se na ni obrátila v roce 2012, kdy vyšly najevo rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami. Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Nedostatečné kontroly nad stanovováním sazby LIBOR a dalších referenčních sazeb v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro osobní prospěch. Pokuty uložené bankám dosáhly výše devíti miliard dolarů (201 bilionů korun).

V projevu v kanceláři Bloomberg v Londýně Andrew Bailey řekl, že zpochybňuje udržitelnost sazby LIBOR v její stávající podobě, ale nikoli kvůli podezření na další provinění. Jde o to, že aktivní trhy dnes neexistují, "tak jak může fungovat i ta nejlepší referenční sazba"?

Na náhradě za LIBOR začne FCA pracovat hned a předpokládá, že k výsledku dojde tak za čtyři až pět let.