Václava Volhejna maturita teprve čeká, ale už dnes by po něm skočila kdejaká technologická firma. Talentovaný student prestižního Gymnázia Jana Keplera z Prahy 6 s kamarády už dvakrát bodoval v soutěži pořádané ČVUT, kde středoškoláci z Lega sestavují chytré roboty. V létě pak přivezl zlato z Moskvy z mezinárodní olympiády v informatice.

A že mu programování jde, dosvědčuje i mobilní aplikace Sup, kterou vyvinul. Je propojena s informačním systémem Bakaláři, který používá řada škol a pomáhá žákům orientovat se v suplovaných hodinách.

Od minulé neděle je Volhejn také laureátem ceny Praemium Bohemiae, kterou mimořádně talentovaným studentům vždy 4. prosince už patnáct let rozdává Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji. Jen letos rozdělila přes 300 tisíc korun mezi patnáct nadaných gymnazistů, z nichž někteří od podzimu nastoupili na špičkové univerzity v Cambridgi nebo Oxfordu.

Jméno mecenáše Bohuslava Horáčka není moc známé, jeho příběh je ale v mnoha směrech mimořádný. Už třeba tím, že v podpoře vědy se inspiroval Josefem Hlávkou a začal s tím na přelomu milénia, tedy dávno před Karlem Janečkem a Liborem Winklerem a jejich nadací Neuron, která je dnes nejviditelnějším příkladem zvýšeného zájmu miliardářů o svět badatelů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.