Lesní požár na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, se ani po dvou dnech nedaří dostat pod kontrolu. Informují o tom španělská média. Ohnivý živel, který neúmyslně způsobil německý bezdomovec, si ve čtvrtek vyžádal jednu oběť a dosud zničil 3600 hektarů lesa. Na 2500 lidí bylo preventivně evakuováno.

Španělsku stále chybí vláda. Rajoy hrozí dalšími volbami, byly by už třetí za necelý rok - čtěte ZDE

Kvůli silnému větru a velmi suché vegetaci při teplotách vzduchu kolem 35 stupňů Celsia se požár rychle šíří. Bojuje s ním přes 200 lidí, včetně vojáků, kteří byli povoláni v noci z ostrova Tenerife. Ze vzduchu se požár snaží hasit osm helikoptér a tři letouny.

Podle premiéra Kanárských ostrovů Fernanda Clavija, který ve čtvrtek dorazil na ostrov La Palma, bude trvat několik dní, než bude požár zcela uhašen.

Ostrov La Palma je také oblíbenou turistickou destinací. Podle agentury DPA ale turisté požárem zatím nijak postiženi nebyli. Úřady preventivně evakuovaly na 2500 obyvatel z obcí El Paso a Fuencaliente.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Ve čtvrtek se zatím jedinou obětí požáru stal čtyřiapadesátiletý místní hasič Francisco José Santana, který měl podle deníku El País dlouholeté zkušenosti s hašením požárů. Zůstala po něm manželka a pět dětí, uvedl deník El País.

Požár na ostrově La Palma, který je celý biosférickou rezervací chráněnou UNESCO, způsobil ve středu sedmadvacetiletý německý bezdomovec. Podle místní policie se oheň rozšířil poté, co muž pálil použitý toaletní papír. Němec byl již ve středu zadržen policií.

Související