Poprvé bude v České republice vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy. Pořídili je čeští geologové na svých několikaletých expedicích. Mezi více než dvěma stovkami exponátů bude i dobře zachovaná část kostry druhohorního mořského ještěra - elasmosaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Výstava začne v úterý 29. září v prostorách Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Potrvá dva roky.

"Výstava je v tuto chvíli asi jediná i ve světovém měřítku, která představuje takové množství antarktických fosilií pro veřejnost. Jsou to první stovky exponátů, které se nasbíraly během expedic za šest let v Antarktidě," řekl ČTK paleontolog a odborný garant výstavy Martin Košťák z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty.

Další informace zveřejní geologové na tiskové konferenci, která se v úterý k otevření výstavy pořádá.

Kosterní zbytky doposud neznámého křídového mořského ještěra jsou jedním ze dvou existujících nálezů těchto mořských plazů na světě z této oblasti. Zachované zkamenělé kosti ještěra tvoří jeho téměř celou pánev, hrudní, bederní a ocasní obratle, části končetin a hrudního koše s úlomky žeber. Ještěra objevil geolog Radek Vodrážka z České geologické služby na ostrově Vega. Trvalo čtyři měsíce, než se ho z antarktické pustiny podařilo přepravit do pražských laboratoří, kde se čistil a konzervoval.

Jedná se o "dlouhokrkého" elasmosaura ze skupiny plesiosaurů a pochází z konce druhohor. Šlo o masožravého dospělého živočicha, který se živil rybami. Jeho velikost vědci odhadují na pět až šest metrů.

Veřejnost může na výstavě zhlédnout ale také desítky amonitů, vyhynulých hlavonožců. "Někteří jsou zachovaní i s perletí, naprosto nádhernou. Raritou jsou také zkamenělá dřeva, která ukazují, jak byla Antarktida porostlá lesy v období pozdní křídy," dodal Košťák. V Antarktidě bylo tehdy klima srovnatelné se současným mírným pásmem.

Expozice nabídne rovněž ukázky dalších mořských organismů, nové druhy zkamenělých živočichů a rostlin i například nejstarší fosilní krytosemenné antarktické rostliny. Za dva roky se výstava nejspíš přesune do Národního muzea v Praze, které o ni projevilo zájem.