Za podvodné ovlivňování klíčové Londýnské mezibankovní úrokové sazby (LIBOR) byl odsouzen první člověk. Někdejší zaměstnanec banky UBS a Citigroup pětatřicetiletý Tom Hayes podle soudu v letech 2006 až 2010 manipuloval se sazbou LIBOR, aby se obohatil. Za to ho odsoudil na 14 let vězení. 

Za zmíněnou sazbu si banky mezi sebou půjčují peníze na mezibankovním trhu v Londýně. Odvozeny jsou od ní finanční instrumenty a úvěry v hodnotě 450 bilionů dolarů.

Evropská komise obvinila další banky z manipulací sazeb. Některé se chtějí bránit - čtěte ZDE

Soud dal za pravdu obžalobě, která tvrdila, že Hayes vytvořil síť deseti traderů z různých velkých bank. Tato síť jeho pomocníků pak byla za úplatu schopná manipulovat s výší sazby, kterou určuje šestnáct velkých světových bank.

Hayes následně investoval do finančních instrumentů, které byly na výši úrokové sazby citlivé. Čím více vydělal, tím větší pak byly jeho odměny v práci.

Jak Hayes uvedl, jeho nadřízení o jeho jednání věděli a on sám ho nepovažoval za trestné. Zároveň řekl, že nevěděl o tom, že byly sazby Libor v té době neregulované. Jeho žádosti o změnu výše úrokových sazeb byly prý v rámci "povoleného" rozsahu. Důkazem je podle jeho slov to, že po sobě zanechal konverzace na chatu a nevymazal své emialy.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Během 82 hodin rozhovorů s vyšetřovateli po svém zatčení v prosinci roku 2012 Hayes přiznal svou nepoctivost. Později ale řekl, že se přiznal soudu jen proto, že byl zoufalý a chtěl zabránit svému vydání do Spojených států, kde také čelí podobným obviněním. Následně v prosinci 2013 ustoupil od dohody o spolupráci s vyšetřujícím úřadem a prohlásil, že je nevinen.

Za manipulaci se sazbou již bylo obviněno 21 lidí a několik bank a brokerských společností zaplatilo souhrnnou pokutu kolem devíti miliard dolarů.