Občanský zákoník čekají první větší změny až v roce 2016. Dříve je totiž není možné podle prvního náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána stihnout. I proto rovnou ministerstvo připraví rozsáhlé změny, které se dotknou také vysloveně koncepčních otázek. Resort spravedlnosti tak oproti původním předpokladům nakonec nevyhoví aktuálnímu a převažujícímu požadavku soudců, akademiků i advokátů, aby byly první změny kodexu jen technické. A dopadly jen na nejproblematičtější místa zákoníku, jako jsou například pravidla pro notářské ověřování plných mocí. "K novelizaci nového občanského zákoníku se stavím zdrženlivě. Myslím, že nyní je třeba jeho prověření časem," říká například předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Iva Brožová. "Novelizovat tak zásadní a rozsáhlý předpis ještě předtím, než začal být naplno aplikován, je velmi problematické a z řady důvodů, zejména právní nejistoty, snad i nebezpečné," dodává soudce Nejvyššího soudu Petr Vojtek. Ten by jakékoli zásahy omezil jen na nejnutnější "technické" odstranění zjevných nesrovnalostí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.