Vláda chystá na příští rok rozsáhlé změny zákoníku práce a dalších předpisů, které dopadnou jak na zaměstnavatele, tak na zaměstnance. Novinky, týkající se třeba pracovních úrazů, ukončování dohody o pracovní činnosti nebo minimální mzdy, přinesou firmám další náklady. Změny se dotknou například i zákona o zaměstnanosti nebo zákona o ochraně veřejného zdraví.

Právě tato novela, kterou v současnosti projednává Poslanecká sněmovna, zpřísní postih za nedodržování ochrany zdraví při práci. V současnosti je porušení těchto povinností formulováno jen obecně, a tím pádem i dost neurčitě. Od Nového roku ale bude zákon počítat s desítkami konkrétních prohřešků, což bude mít pro firmy jasné důsledky. Konkrétní pochybení firem totiž v extrémních situacích vyjdou i na miliony korun. "Zaměstnavateli bude nově hrozit sankce až tři miliony korun například za to, že připustil, aby zaměstnanec vykonával práci, jejíž náročnost neodpovídá jeho zdravotní způsobilosti," říká advokátka Nataša Randlová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.