Ministerstvo spravedlnosti zčásti vyhovělo žádosti o odškodnění bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Za nezákonné trestní stíhání mu vyplatilo 600 tisíc korun. Lessy chtěl po státu odškodnění 1,2 milionu korun a omluvu. Bývalý policejní prezident byl v roce 2012 obviněn z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby a následně byl odvolán z čela policie. Soud ale loni stíhání zastavil.

"Paní ministryně Helena Válková schválila poskytnout Petru Lessymu, bývalému policejnímu prezidentu, zadostiučinění ve výši 600 tisíc korun za nemajetkovou újmu způsobenou mu trestním stíháním a poskytnout mu též omluvu," sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.

V pátek ministerstvo zveřejnilo na svém webu omluvu za nezákonné stíhání. "Přijměte prosím omluvu za nemajetkovou újmu, která Vám nezákonným trestním stíháním vznikla, a za těžko odčinitelné následky, ke kterým v důsledku nezákonného trestního stíhání došlo ve Vašem osobním, profesním a společenském životě," uvedlo ministerstvo.

Lessy nyní pracuje jako policejní přidělenec pro Slovensko a Maďarsko. Náhradu újmy žádal především na náklady na trestní řízení a takzvaný očekávaný příjem. Stejně tak žádal omluvu v konkrétních sdělovacích prostředcích a na webových stránkách ministerstva spravedlnosti, vnitra a policie.

V čele Policejního prezidia ČR stál Lessy od ledna 2011 do odvolání v srpnu 2012. Důvodem odvolání bylo obvinění, že v září 2011 dal médiím prostřednictvím policejní mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.

Lessyho nahradil Martin Červíček, ale loni v říjnu soud Lessyho stíhání pravomocně zastavil a tehdejší ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o Lessyho propuštění. Policie tak měla od loňského prosince dva policejní prezidenty, protože Červíček odmítl funkci dobrovolně opustit.

Dvojvládí po 36 dnech ukončilo další Pecinovo rozhodnutí, kterým Červíčka z místa prezidenta sesadil. Novým šéfem policie je Tomáš Tuhý, který byl předtím náměstkem policejního prezidenta.