Německo je ekonomickým tahounem Evropy, exportně úspěšnou zemí, z čehož jak známo dlouhodobě těží i český průmysl a exportně orientované firmy. Do Německa stabilně putuje třetina tuzemského vývozu.

Obraťme ale perspektivu a podívejme se na to, jak se Němci dívají na Česko. V České republice aktivně působí na čtyři tisíce německých firem, patří tu mezi nejvýznamnější investory, jejichž názory i doporučení by nás měly detailně zajímat.

Z tohoto hlediska není zrovna dobrou vizitkou fakt, že v investiční atraktivitě zemí střední a východní Evropy nás už druhý rok po sobě předstihlo Polsko a svou pozici rok od roku rychle vylepšují především pobaltské země.

Plyne to z čerstvých výsledků průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory mezi 1500 německými firmami působícími v regionu. Vnější pohled německých investorů přesně popisuje i řadu dlouhodobých a neřešených tuzemských problémů.

Co se o sobě z průzkumu můžeme mimo jiné dozvědět?

- Roste nespokojenost se zvyšujícími se náklady práce. V regionu střední a východní Evropy je v tomto směru značný rozptyl. České náklady na práci dosahují třetiny těch v Německu, jsou ale například třikrát vyšší než v Bulharsku.

- Ve výkonnosti, motivaci a kvalifikaci zaměstnanců patří Česko k nejhůře hodnoceným zemím regionu. Problém je zejména v dostupnosti kvalifikovaných pracovních sil. Nabídka a schopnosti absolventů se míjí s poptávkou trhu. Problém je i v systému odborného vzdělávání, v odtržení škol od praxe.

- Stabilní problém je politická stabilita a kvalita státní správy. V očích investorů je Česko v tomto směru pátou nejhorší zemí mezi dvacítkou hodnocených. Výrazně si naopak polepšilo Polsko. V posledních sedmi letech mělo jediného premiéra Donalda Tuska, v Česku se za stejné období vystřídalo premiérů pět.

- Polsko dlouho vysmívané pro svou mizernou či neexistující dálniční síť je před námi i v hodnocení kvality dopravní infrastruktury. U nás jako by se u nás zastavil čas někdy v 90. letech, kdy jsme v kvalitě infrastruktury v regionu jasně dominovali.

- Stabilně špatně jsme na tom v oblasti transparentnosti zadávání veřejných zakázek a v boji proti korupci.

Neznamená to, že bychom na tom s kvalitou státní správy byli ještě hůře než například Albánie, Ukrajina, Bosna a Hercegovina nebo Rumunsko, odráží to však perspektivu zahraničního investora, jeho původní očekávání a to, jak byla naplněna, nebo spíše zklamána.

S čím naopak spokojenost panuje, je kvalita a dostupnost lokálních dodavatelů, platební morálka, podmínky pro výzkum a vývoj a hospodářská stabilita.

Sedm gólu Brazilcům česká fotbalová reprezentace asi nikdy nedá. Od Němců by se ale mohla poučit aspoň reprezentace politická. Uklidňovat se tím, že jsme v investiční atraktivitě pořád ještě dvojkou v regionu a že by 88 % německých firem i dnes znovu investovalo do Česka, je málo.

Související