Španělský ostrov Gran Canaria povolal na pomoc světové experty, aby mu pomohli zastavit invazi hadů – korálovek kalifornských. Ty se tam rozmnožily z původně několika kusů chovaných jako domácí mazlíčci, kteří se dostali náhodně nebo záměrným vypuštěním do přírody. "Nyní ohrožují původní vzácné ještěrky," tlumočila agentura AFP španělské ochránce přírody.

Strážci přírody na ostrově Gran Canaria, největším ze španělských Kanárských ostrovů, už vybili tisíce korálovek kalifornských (Lampropeltis californiae). Tito hadi sice nepředstavují žádné nebezpečí pro člověka, ale krmí se původními druhy živočichů včetně vzácné veleještěrky gomerské (Gallotia bravoana).

"Tato ještěrka žije výhradně na ostrově Gran Canaria. Pokud se hadi rozšíří po celém ostrově, stane se z ní ohrožený druh," varoval místní ochránce přírody Ramón Gallo. "Snažíme se zachovat biodiverzitu Kanárských ostrovů, která patří mezi jejich největší přínosy světu. Kanárské ostrovy jsou biologickou laboratoří a hadi ohrožují jeden z jejich nejvýznamnějších druhů," dodal.

invazeOstrov Gran Canaria proto bude ve čtvrtek a v pátek hostit konferenci za účasti mezinárodních expertů, jejímž cílem je zvýšit povědomí o tomto problému. Na snímku jsou žlutě vyznačeny lokality s nejvyšším výskytem. 

Přítomnost korálovek byla podle Galla poprvé na ostrově Gran Canaria zjištěna v roce 1998, kdy se jejich populace začala množit z malého počtu původně domácích mazlíčků. Tento druh korálovky je mezi chovateli oblíbený, dorůstá maximální délky 180 centimetrů.

Korálovky se v příjemném, slunném klimatu ostrova Gran Canaria rychle zabydlely. Tomu přispívá i skutečnost, že tam nemají žádné přirozené nepřátele a zároveň mají spoustu potravy. Korálovky se vyskytují v řadě barevných variant, ale v hlavní oblasti, kde se na ostrově Gran Canaria rozšířily, jde většinou o albíny – bílé hady se světle žlutými proužky a růžovýma očima.

Související