Co na tom, že konzervativní investice do spořicích účtů či termínovaných vkladů v současné době generuje minimální výnosy. Většině českých drobných investorů se ani tak do ziskovějších a zároveň riskantnějších operacích pouštět nechce.

O tom, že se apetit Čechů k méně jistým, ale o to potenciálně výnosnějším investicím příliš nezvyšuje, svědčí průzkum společnosti Pioneer Investments z letošního dubna. Podle něj na "rozmnožení" volných peněz investováním do akcií, komodit či měnových obchodů sází pravidelně pouze necelých 1,4 procenta lidí.

Zhruba pětina z oslovených lidí si riskantnější obchody sice někdy v minulosti vyzkoušela, ale nepokračuje v nich dlouhodobě a zůstává věrná bankovním vkladům. Šest z deseti respondentů se pak v průzkumu vyjádřilo, že své konzervativní investiční zvyklosti směrem k většímu riziku neplánuje v žádném případě měnit ani do budoucna.

Čeští investoři tak jsou nejen mnohem opatrnější než lidé ze západní Evropy nebo dokonce Spojených států, kde má svá akciová portfolia běžně i polovina drobných investorů, ale také než Slováci. Ještě v loňském roce přitom některé průzkumy stavěly v míře ochoty akceptovat riziko Slováky až za Čechy.

Jaké preference mají naši východní sousedé dnes? Podle Pioneer Investments se k riskantnějším investicím staví odmítavě jen asi 45 procent lidí. Polovina z nich naopak v brzké době sázku na "nejistotu" a vyšší výdělek chce alespoň zkusit. A zhruba každý pětadvacátý Slovák už obchodování s akciemi či komoditami holduje aktivně a pravidelně.

Co za opatrností českých investorů stojí? Dnes se - obzvláště v porovnání se Slováky - jen těžko můžeme vymlouvat na malou historickou zkušenost s burzovními obchody. Vysvětlením může být - kromě prosté opatrnosti a obezřetnosti - nicméně špatná historická zkušenost. Jinak řečeno, kdo se jednou spálil, nehodlá to zkoušet znova. Průzkum ukázal, že v minulosti se to stalo více než desetině z těch lidí, kteří si rizikovější investice vyzkoušeli.

Velká část negativních zkušeností přitom může pocházet ještě z "divokých" 90. let. "Spoustě nejrůznějších podvodníků se kvůli špatně hlídanému právnímu rámci podařilo připravit spoustu lidí o mnohdy celoživotní úspory," tvrdí například analytik společnosti I. česká makléřská Vojtěch Vojáček. Zanevřít na výnosnější investice v dnešní době, kdy se trh v Česku výrazně kultivoval, je ale podle něho zbytečné. Svoji roli podle Vojtěcha Vojáčka hrála i nedávná finanční krize, která mnohé investory do akcií mohla zaskočit.

Bezhlavé riskování samozřejmě není dobrou radou. "Určitá opatrnost je při investování - zvláště bez předchozích zkušeností - namístě," potvrzuje výsledky Roman Dvořák, analytik trhu a produktů Pioneer Investments v ČR. Přesto ale existuje řada možností, jak i člověk, který s finančními a akciovými trhy neměl nikdy co do činění, může zkusit vydělat více. Zřejmě nejdostupnější možností jsou pro drobné investory podílové fondy.

Obzvláště u mladých lidí, kteří investují volné peníze až na desítky let, totiž není třeba panikařit ani při dílčím neúspěchu. I v případě, že se v jednom roce "nezadaří" a akciové tituly klesnou, zbývá ještě mnoho času k vyrovnání ztrát. Větší výnos je u akcií sice vyvážen vyšším rizikem, u spořicích účtů v dnešní době platí jistota - nevydělají prakticky nic.

Související