Otázka českého vývozu do autoritativních zemí má jeden často opomíjený rozměr. Dobře ho ilustruje současné Rusko. Všichni víme, že ruskou pákou na Evropany jsou dodávky energetických surovin. To je jasné - když budeme "zlobit", mohou Rusové utáhnout kohoutek. Méně lidí si ale uvědomuje, že vývozce může být stejně závislý na svém odběrateli.

A je to právě opět Kreml, který se neštítí využít exportní závislosti některých zemí na svém trhu ke sledování politických cílů. Litevci by chtěli být energeticky nezávislí? Tak zablokujeme jejich mléčné výrobky. Poláci zase něco kutí? Embargo na maso. Moldávie a Ukrajina na cestě do EU? Víno, respektive cukrovinky. Holanďanům se nelíbí diskriminace gayů a leseb, a navíc se hlásí k lodi oněch obtížných ekologů? Zakážeme tulipány.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.