Přesto urbanista Pablo Otaola, který stál u přeměny Bilbaa během uplynulých 25 let, přiznává: "Neumíme navázat vztah s našimi občany." Urbanisté, architekti, počítačoví experti a dnes už i sociologové po celém světě hovoří o konceptu chytrých měst - Smart City. V uplynulých 10 letech se koncept Smart City soustředil především na zlepšení výkonu samosprávy. V současnosti začíná být patrný důraz na budování vztahu radnice města s jejím obyvatelem.

 

Naše společnost zažívá zřejmě největší sociální přeměnu od nástupu průmyslové revoluce. S podporou informačních a komunikačních technologií a díky jejich snadné dostupnosti se zásadně mění sociální vazby mezi (zejména) mladými lidmi. Nejen způsob jejich komunikace, ale i rozhodování, a mimochodem i způsob vytváření komunit.

 

Všechny facebooky, twittery či pinteresty přepisují učebnice sociologie. Přitom tato "social network revolution" dávno opustila dětské pokojíčky a obrazovky stolních počítačů. Jednou z nejinovativnějších a současně nejrychleji rostoucích komunitních služeb je kalifornská Airbnb - globální tržnice ubytování v soukromí. Pokud se vám hnusí bydlet u někoho úplně cizího, pak se, prosím, nedívejte na stránku komunitní služby LeftoverSwap. Ta totiž nabízí k prodeji, výměně či darování nedojedená jídla.

 

Jak tyto sociální trendy ovlivní život ve městech? Jak a zda vůbec na ně dokáže urbanistika a samospráva reagovat? Transformace Bilbaa už probíhá třetí desetiletí a minimálně dalších 20 let bude pokračovat. To je bezmála jeden lidský život. Jak změní mladá generace Prahu? Pro začátek primátorovi Tomáši Hudečkovi doporučuji koupit každému Pražanovi Google Glass.

Jiří Devát
generální ředitel Cisco ČR

Související