Se štěstím Forresta Gumpa se rodí málokdo. Nemá tu kliku, aby se dílem náhody, bez vlastního přičinění, ocitl u všech důležitých věcí, dějinných okamžiků a osud ho dovedl až k milionovému jmění díky chovu krevet.

 

Warren Buffett, který má podle aktuálního žebříčku agentury Bloomberg na kontě bezmála 60 miliard dolarů a je tak třetím nejbohatším člověkem na planetě, začal svůj majetek rozmnožovat již v šesti letech. Prodával žvýkačky, posléze přidal coca-colu a v deseti nalezené golfové míčky.

 

Jenže, co když je vám přes třicet, neběháte jako Forrest Gump a v šesti letech jste lopatičkou svůj první byznysplán na pískovišti neuplácali? Navíc podnikatelským duchem nejste obdařeni vůbec, pracujete (či předstíráte práci) uprostřed korporátního openspace a toužebně vzhlížíte k několika málo proskleným kukaním určeným pro šéfy?

 

V aktuálním vydání Ekonomu přinášíme osobní zpovědi úspěšných šéfů českých firem. Text Evy Hníkové jsme mohli díky vstřícnosti nakladatelství Crew okořenit Dilbertovými výstižnými příběhy z korporátního světa.

 

Předtím, než vám hluboká manažerská moudra názorně ukážou Dilbert a jeho kolegové, nabízím ještě pár tipů z geniální knížky „Jak udělat kariéru aneb Praktická příručka kancelářské krysy“. Na okraj poznamenávám, že její autor píšící pod pseudonymem Černý Petr to z newsroomu Hospodářských novin dotáhl po pár letech až na šéfa pro značku a komunikaci firmy Qatar Telecom. A co radí?

 

- Ať si váš šéf nikdy ve slovníku nezjistí, co že to znamená to slovo „outsourcing“.

- Ať nikdy nejste na špatné straně akvizice nebo fúze, přičemž špatné jsou nejčastěji obě strany.

- Ať dostanete pozvánku na každé firemní mecheche, golfový turnaj nebo konferenci na Kypru. A ať tam nemusíte přednést žádný proslov, ani si jinak kazit program prací.

- Ať vám hodně volají headhunteři, ale ať nemusíte volat vy jim.

- Ať je vaše práce vzrušující, ale zase ne tak, abyste se kvůli ní budili v pět ráno a kousali si nehty od nervozity.

 

Inspirativní čtení přeje

Aleš Vojíř, zástupce šéfredaktora

 

P. S.: Za tím, že tento editorial píše zástupce šéfredaktora, nic nehledejte. S tématem přišel sám šéfredaktor. A pak odjel na dovolenou.

Související