I přes nepříznivé vyhlídky české ekonomiky považují investoři Česko za nejatraktivnější zemi střední a východní Evropy. Vyplynulo to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kterého se zúčastnilo 180 firem, původem převážně z Německa, ale i z Rakouska či Nizozemska.

Téměř čtvrtina podniků přitom počítá s tím, že letos vydá více na investice. "I přes hospodářský útlum se nám daří výrobní i vývojové aktivity rozšiřovat," říká například Eduard Palíšek, generální ředitel české dcery německého koncernu Siemens. Loni firma otevřela novou halu v mohelnickém závodě na výrobu elektromotorů za 300 milionů korun. "Letos otevřeme novou halu v trutnovském závodě na výrobu nízkonapěťové techniky za 210 milionů korun," dodává Palíšek.

Skoro šedesát procent respondentů zhodnotilo současnou hospodářskou situaci jako uspokojivou a devět procent jako dobrou. Na druhou stranu, třetina ji označila za špatnou. To je zhoršení oproti loňskému průzkumu, kdy se takto negativně vyjádřila jen čtvrtina firem. A ani vyhlídky na letošní rok nejsou příliš růžové. Více než třetina dotázaných podniků počítá s poklesem ekonomiky a polovina se stagnací. "Podle našich odhadů postihne Evropu v letošním roce recese a stále dominantnější roli budou mít rychle se rozvíjející trhy Brazílie, Indie a Ruska," předpovídá Tomáš Holomoucký, ředitel logistické společnosti DB Schenker v České republice.

Zatímco v oblasti růstu ekonomiky jsou firmy velmi skeptické - očekává jej jen 14 procent respondentů, u exportu panuje daleko větší optimismus. S jeho nárůstem počítá 40 procent podniků. "Více než polovina našeho obratu 32,5 miliardy korun je generována exportem. Hospodářský útlum v Evropě dokážeme vyrovnat zlepšenými výsledky na ostatních trzích," říká šéf českého Siemensu.

O poznání lépe než na celkovou hospodářskou situaci v zemi se respondenti dívají na kondici své vlastní společnosti. Jen 17 procent počítá se zhoršením, dvakrát více naopak očekává zlepšení. Tento trend, kdy firmy hodnotily situaci ve svém vlastním podniku lépe než situaci celého hospodářství, je přitom patrný posledních několik let. "Ekonomická situace je nelehká, což se odráží i v maloobchodu. Ten je poznamenaný především nízkou ochotou spotřebitelů utrácet," potvrzuje Gabriela Bechynská, mediální zástupkyně řetězce Billa, který spadá pod německou skupinu REWE. Jedním dechem však dodává, že firma samotná si špatně nevede. "Z hlediska obratu jsme v loňském roce narostli, a to o 2,2 procenta na 23,6 miliardy korun. Budeme rádi, když takové výsledky udržíme i letos," říká Bechynská.

Ještě lépe se v "hubeném období" dařilo konkurenčnímu Kauflandu, který patří do německé skupiny Schwarz. Ve finančním roce 2011/2012 vyskočily jeho tržby meziročně o osm procent na 45,37 miliardy korun.

Z porovnání atraktivity jednotlivých zemí ve střední a východní Evropě je zřejmé, že většina firem je se svou investicí v Česku spokojená - Českou republiku považují za nejatraktivnější zemi v regionu, i když ji těsně dotahuje Slovensko.

Jedním z hlavních lákadel je pracovní síla. "Stále máme vysoce kvalitní a přesto levné zaměstnance," vysvětluje Lubomíra Černá, mluvčí skupiny Škoda Transportation.

Naopak faktory, které firmy kritizovaly v minulých letech, se jako problematické objevují i v letošním průzkumu. Nejhůře byly hodnoceny korupce, hospodářská kriminalita a transparentnost při zadávání veřejných zakázek.

Hůře než loni byla hodnocena politická stabilita. Důvodem je mimo jiné vysoká fluktuace ministrů. V loňském roce došlo ke změnám na ministerských postech v několika pro hospodářskou sféru důležitých resortech a z původního středo-pravicového kabinetu zůstali ve své funkci kromě premiéra Nečase jen čtyři ministři. Plánují se také velké legislativní změny. Reformy jsou v mnoha oblastech sice potřebné, často jsou však příslušné diskuse dlouhé a jejich výsledek těžko odhadnutelný, vyplynulo z průzkumu.

Kamila Jušková

Jak to vidí zahraniční investoři

Zatímco před třemi lety hodnotili zahraniční investoři kondici svých firem obdobně jako celé ekonomiky v posledních letech to vidí jinak. V růst HDP nevěří, svoji vlastní situaci však vidí podstatně růžověji.

Související