Spojené státy se na poslední chvíli vyhnuly hrozbě pádu z takzvaného fiskálního útesu. Bez dohody republikánů s demokraty hrozilo, že zároveň s koncem daňových úlev, který by znamenal výrazné zvýšení daní, dojde v lednu ke spuštění rozpočtových škrtů. Kombinace obou faktorů mohla uvrhnout zemi do velkých hospodářských problémů.

Hrozbu se podařilo odvrátit díky tomu, že byl zlomen odpor republikánů ve Sněmovně reprezentantů ke zvyšování daní. Šéf republikánské většiny John Boehner si uvědomil, že pád z útesu by byl spojován s jeho osobou. V Senátu totiž nadstranická dohoda na vyšších daních pro dvě procenta nejbohatších Američanů získala podporu většiny republikánů. Na první pohled se může zdát, že jde o vítězství prezidenta Baracka Obamy - daně stoupnou nejbohatším (poprvé po 20 letech), střední třída je uchráněna.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.