Systém protiraketové obrany strojů CASA opět nesplnil vojskové zkoušky. Třetí kolo testů, které provádějí přímo vojáci, bylo zahájeno na začátku října a mělo skončit v pátek.

Dodavateli španělských dopravních strojů Omnipolu se však ani tentokrát nepodařilo odstranit všechny nedostatky a zkoušky byly přerušeny. Informuje o tom páteční E15.

Problémem zůstává stále ne zcela funkční systém známý jako DAS. Kvůli němu stát nemůže poslat stroje do Afghánistánu, kam měly vyrazit už loni.

„Systém chrání proti hrozbám, signalizuje ohrožení letounu a zaujímá opatření, kterými zabrání, aby nebyl sestřelen. Bez něj by mohl být stroj ohrožen a zlikvidován,“ popsala už dříve pro IHNED.cz Růžičková potenciální následky nefunkčnosti ochrany.

"Opakované zkoušky zatím neskončily, na žádost dodavatele byly přerušeny," sdělil deníku mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Vedení resortu nyní údajně zvažuje prodloužení lhůty pro odstranění závad o plný jeden rok.

Podobné ústupky by však podle listu byly v rozporu s nedávným tvrzením některých úředníků, že ministerstvo při nesplnění byť i dílčích podmínek jednostranně odstoupí od smlouvy s Omnipolem.

Ten měl původně všechny problémy odstranit do konce května. Firmě stále běží sankce v řádu desítek tisíc korun denně.

Česká republika získala ze Španělska čtyři nová dopravní letadla. Jeden stroj vyměnila za čtyři bitevníky L-159 z produkce Aera Vodochody. Vedení ministerstva obrany se v lednu v rámci postihu za nedostatky v dodávce dohodlo s výrobcem EADS a dodavatelskou firmou Omnipol na vrácení jednoho dvoumístného stroje L-159. Podle informací ČTK se bitevník do ČR ze španělské Sevilly vrátí ve druhé polovině července.

Nákup dopravních letadel CASA, která provázely při provozu problémy, byl podle odborníků i médií podezřelý. Policie kvůli smlouvě nyní žádá Poslaneckou sněmovnu, aby jí vydala k trestnímu stíhání tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou.