"Jo, jsi skvělej!"

"Fakt válíš!"

"Jsi borec! Plácneme si?"

Kdo v tu chvíli vstoupil do konferenční místnosti pražského hotelu Marriott, musel nabýt dojmu, že se ocitl na iniciačním obřadu nějaké sekty. Nebo že by tady podomní prodejci slavili milion prodaných vysavačů, sad nerezového nádobí a dek z ovčí vlny? Či se snad ti ctihodní pánové v oblecích a dámy v kostýmcích zkrátka jen pomátli?

"Postavte se! Každý si plácněte se svým sousedem. A řekněte mu, že válí!" nabádá osazenstvo muž poskakující na pódiu.

Ne, nejde o samozvaného proroka. Ani gurua "cesťáků". Natož prvního mezi pomatenci. Je to člověk, který radí světovým firmám, jako jsou Microsoft, Lego, IKEA, Shell či IBM. Jmenuje se Alexander Kjerulf, pracuje jako Chief Happiness Officer a v pražském hotelu se snaží ukázat desítkám expertům na finance, jak dosáhnout štěstí v práci.

Vystoupení Alexandera Kjerulfa je na poměry seriózní Europen Investment Conference pořadané CFA Institute hodně netradiční. "Ředitel štěstí" se účastníkům fóra snaží vsugerovat jednu myšlenku: šťastný zaměstnanec rovná se produktivní zaměstnanec. A právě proto by prý firmy měly dbát o "Arbejdsglaede" - dánský výraz pro "potěšení z práce".

Pro zúčastněné je jeho přednáška silným zážitkem. Po skončení prvního dne konference se téměř nebaví o ničem jiném. A to před Kjerulfem vystoupil třeba Pankaj Ghemawat - muž, který se stal historicky nejmladším profesorem na Harvard Business School.

Týdeník Ekonom - č. 44/2012Štěstí v zaměstnání podle Kjerulfa nezávisí na tom, jakou práci děláte či jakou pozici zastáváte. Jako příklad uvádí pravděpodobně nejšťastnější toaletářku na světě - Valerii z veřejných záchodků na letišti v Charlotte v Severní Karolíně. Její video stojí za zhlédnutí, stačí do internetového vyhledávače zadat její životní moto: "Don't worry, pee happy!"

Pro nás ostatní, kteří na veřejných záchodcích nepracujeme, nabízím jako možnou mantru přiléhavější text od kapely Mňága a Žďorp: "Výhledově budeme všichni šťastní."

P. S.: Půlroční výročí slaví pravidelná rubrika Ekonomu MICHLiq. Za tu dobu si získala mezi čtenáři početný zástup příznivců. "Já teď Aleše Michla sleduji na jedné velmi pěkné stránce v týdeníku Ekonom. Minulý týden mě potěšil, když jako svůj článek zveřejnil své rukou psané poznámky. To jsem i já už kdysi udělal," pochvaloval si tento týden na semináři o bankovní unii jeden ze čtenářů rubriky MICHLiq, prezident Václav Klaus.

Příjemné čtení nového Ekonomu přeje

Aleš Vojíř
zástupce šéfredaktora


 

Valerie's Happy Restroom

Valerie's Happy Restroom

Související