Osmý největší boháč světa Li Kcha-šing z Hongkongu v srpnu s definitivní platností jmenoval svým nástupcem v podnikové říši s tržní hodnotou 109,6 miliardy dolarů svého staršího syna Victora. Mladší potomek Richard ostrouhal.

Podniky, které vlastní nebo spoluvlastní Liův holding Cheung Kong, se angažují v neuvěřitelně dlouhé řadě odvětví: v bankovnictví, stavebnictví, obchodu s nemovitostmi, telekomunikacích, satelitním televizním servisu, výrobě cementu, obchodních sítích, hotelech, městské dopravě, letištích, elektřině, výrobě oceli, přístavech a námořní dopravě. Jeho kolos Hutchison Whampoa ovládá globálně 13 procent veškeré kontejnerové dopravy a vlastní příslušnou infrastrukturu od Hongkongu po Kanadu, od Británie po Čínu, od Nizozemska po Panamu.

Nyní v srpnu převedl Li třetinu z rodinného majetku na poslušného a loajálního Victora. Druhorozenému synovi Richardovi slíbil, že ho kdykoli finančně podpoří. Určení Victora výlučným dědicem ovšem neznamená, že Li Kcha-šing, který v červnu oslavil své 84. narozeniny, se vzdává řízení své říše. "To, že mám plán nástupnictví, by nemělo být vykládáno tak, že už plánuji svůj odchod na odpočinek. Jsem velmi zdravý," oznámil.

Milovaný syn

Proč osmačtyřicetiletému Victorovi tak věří? "Kdybych mu řekl dvě minuty předtím, že odjíždím na dva měsíce na dovolenou, mohl bych se plně spolehnout, že podnik za jeho vedení bude operovat stejně hladce jako za mé přítomnosti," vysvětluje. Láskyplný vztah k staršímu synovi se prohloubil poté, co byl Victor v roce 1996 unesen hongkongským gangsterem. Li se neobrátil na policii, ale zaplatil miliardu hongkongských dolarů (125 milionů amerických dolarů) jako výkupné. Až když byl Victor zpátky doma, poskytl informace policistům, kteří zločince vypátrali. Ten byl po soudním procesu popraven.

Zdá se však, že se "vyděděný" syn, šestačtyřicetiletý Richard podobá podnikavostí otci mnohem více než výhradní dědic. Jeho vlastním úsilím se mu podařilo získat jmění ve výši 1,3 miliardy dolarů. Na rozdíl od Victora ho to táhlo od bohaté rodiny už od mládí. Ve 13 letech odešel studovat střední školu do americké Kalifornie. A že neměl z domova dost peněz, dokazuje i to, že si přivydělával jako prodavač rychlého občerstvení McDonald's.

Týdeník Ekonom - č. 35/2012Informatiku na Stanford University ovšem nedostudoval. Z osobních důvodů odešel pracovat do banky v Kanadě. Dnes je předsedou správní rady a generálním ředitelem velké hongkongské telekomunikační firmy PCCW, kterou založil.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 30. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 

banner 2

Související