Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Hynek Mácha je spolumajitelem stavební firmy Isosklo s 50 zaměstnanci sídlící v Děbolíně u Jindřichova Hradce. Loni dal 212 tisíc korun Nadačnímu fondu proti korupci miliardáře Karla Janečka, čímž se stal jedním z jeho 10 největších přispěvatelů.

Proč jste investoval do Janečkova fondu?

Důvodů bylo více. Jsem nespokojený se současnou situací a cítím odpovědnost za chod společnosti. V roce 1989 jsem jako student třetího ročníku vysoké školy stál v Praze na Václavském náměstí, zvonil klíči a myslel si, že vše vyřeší zavedení pluralitní demokracie. Chodit k volbám ale nestačí, člověk musí být zapojen i do občanské společnosti. Na mocenská centra by měly tlačit spolky, i to vytváří společenskou kulturu. Mám čtyři děti, a když vezmu 200 tisíc a dám jim je na účet, tak si za to v dospělosti koupí ponožky. Dám-li to panu Janečkovi, tak vím, že kultivací prostředí pomohu svým dětem daleko více.

A jste připraven, že Karel Janeček ovlivní politiku, protože jím chystané demonstrace za změnu volebního systému politickým cílem nepochybně jsou?

To je možné. Ale já mu věřím. Dělí lidi nikoli na levičáky a pravičáky, ale na slušné a neslušné. Já jsem pravičák, ale půjdu i po pravičácích, aby byli slušní. Když se někdo chová neslušně, je jedno, jestli je levičák, nebo pravičák. Pan Janeček dává směr, ideu, vizi, proto jsem ho podpořil, aby nebyl v boji sám.

Nebylo by lepší vstoupit do strany Andreje Babiše a měnit politiku volební soutěží?

Nemám politické ambice a rozhodně nechci budovat politickou kariéru. Na to na vesnici nemám energii ani sílu. Přesto si myslím, že jen jednou za čtyři roky hodit hlas do volební urny je málo. Pojďme lidem ukázat morální vzory, říkat: my nejsme korupčníci. Aby si ti slušní mohli říci, že to nejsou jen oni, kdo tu platí daně a chová se solidně.

Chcete vytvořit pozitivní ostrůvky?

Přesně tak. Jdu si třeba do obchodu koupit pračku, a protože obchodník ví, že jsem podnikatel, automaticky se mě ptá, jestli ji chci napsat na firmu. No to přece ne, pračku si kupuji domů a platím ji ze svých zdaněných peněz. Všichni kolem mě si myslí, že to je nenormální, ale já jsem hrdý na to, že platím daně. Moji zaměstnanci vědí, jak to dělám, a jsou na firmu pyšní - proto se mě nesnaží podrazit. Všude kolem vládne daňová optimalizace, ale mně se poctivost vrací. Kdybych daňově optimalizoval, musel bych mít několikero účetnictví, a pak by mi začali lidé ve firmě krást, protože by se v tom nepořádku naučili chodit. To, co bych ušetřil na daních, by mi zaměstnanci rozebrali třikrát. Kdežto já mám pořádek. Bohužel tento přístup spousta lidí stále nechápe.

Znali jste se s panem Janečkem z dřívějška?

Ne. Ale jeho úsilí mě oslovilo už ve chvíli, kdy soudci na obchodním rejstříku kladli překážky registraci jeho fondu. Dalšího předáka fondu Stanislava Bernarda jsem taky osobně neznal, ale jeho Humpolec je od Hradce kousek a vím, že podniká rovně. Zní to hloupě, ale pan Janeček na mě zapůsobil jako mesiáš. První řekl, že jde do toho, a shromáždil kolem sebe lidi.

Líbí se vám i jiné protikorupční iniciativy?

Dříve jsem podporoval organizaci "Acta non verba", snaží se třeba i česká pobočka v Německu založené organizace Transparency International. Mají výsledky, ale cítím, že to nejsou srdcaři. Janeček mi vyhovuje desetkrát více.

Co říkáte politickému hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše?

Myslím, že pan Babiš sleduje jiné cíle. Podle mě se chce přes politiku dostat k moci a pak ovlivňovat svůj byznys. Jestli slušně, nebo neslušně - já nevím. Třeba to vidí opravdu spravedlivě.

Jan Štětka

Související