"Karlínu a Libni, zdaleka se vyhni!" Stačily dvě dekády a po desítky let platné pořekadlo vypozorované rodiči našich prarodičů (v různých variacích názvů pražských dělnických čtvrtí) přestalo platit. Dělníky v montérkách směřující v prvních ranních paprscích po prvním pivu do "kolbenky" na šichtu ke svářečce či soustruhu vystřídaly dámy a pánové v oblecích na míru spěchající v dopoledním slunci s prvním kafem v kelímku do prosklených "openspaců" na mítink či brainstorming a pak k excelům a outlookům.

Ceny bytů v dříve začouzených a špinavých východních dělnických čtvrtích letí nahoru. Lofty vyrůstají i pod střechami bývalých továrních hal. Vítr sice stále fouká na tyto čtvrti nejčastěji ze západu. Ale už do oken nepřináší zplodiny z továrních komínů. To spíše provoněný kouř ze sousedovy terasy, který zrovna pořádá grilovací party.

Nicméně deindustrializace Česka a především zemí západní Evropy či Spojených států s sebou nepřinesla jen tyto veskrze příjemné konsekvence.

Služby nedokážou absorbovat všechny zaměstnance z továren, jejichž pracovní místa se přesunula do Číny. Roste závislost na výrobcích z Dálného východu. Sektor služeb se z ekonomické krize otřepává pozvolněji než průmysl. A prohlubují se schodky bilancí zahraničního obchodu. Situace dospěla do takového stavu, že například americký prezident Barack Obama letos ve zprávě o stavu Unie vyzývá k obnově amerického výrobního sektoru. A chce prosadit, aby skončily daňové výhody pro firmy, jež vyvážejí pracovní místa do zahraničí.

Deindustrializaci posledního čtvrtstoletí nyní střídá pozvolná reindustrializace. Nečoudící. Chytrá. S předponou nano. Taková, díky níž se i v Česku, Evropě či Spojených státech bude vytvářet fyzické zboží. Jak ukázala ekonomická krize, služby nejsou všespasitelné.

Podobně, jako se na reindustrializaci připravují ve světě - jak píše v aktuálním čísle týdeníku Ekonom redaktor Jan Němec -, můžete se pomalu začít připravovat i vy. Pokud například uvažujete, že svému potomkovi pořídíte na iPad či PC hru Minecraft - simulátor stavebnice Lego -, kupte mu raději to Lego. Nebo ještě lépe: vsaďte na legendární českou stavebnici Merkur. Třeba se bude za pár let vyrábět z nanomateriálů. Však jak píše prestižní americký deník New York Times: "V českém průmyslu je všechno nano."

Příjemné čtení přeje

Aleš Vojíř
zástupce šéfredaktora

Související