Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Jak vznikla myšlenka založit portál s aplikacemi pro iPhone nebo iPad?

Hlavní věc, která nám jako aktivním uživatelům zařízení od Apple vadí, je orientace a užívání iTunes. Pokud neznáte jméno aplikace, tak se k ní neproklikáte. Začali jsme proto pátrat, jaké jsou možnosti, a dosáhli jsme toho, že máme od Applu téměř kompletní data. Snažíme se tedy vytvořit intuitivnější katalog než iTunes.

V čem je hlavní přínos?

Na TopApps.cz se můžete orientovat podle doporučení registrovaných uživatelů, sledovat žebříčky aplikací podle různých států, podle více kategorií a kromě nejstahovanějších aplikací prohlížet i ty nejhledanější nebo nejpoužívanější.

Vaší dlouhodobější vizí je tedy být mezinárodní konkurencí iTunes?

Takto bychom to určitě neformulovali. V žádném případě nechceme Apple naštvat, máme s ním dobré vztahy, je to především náš partner. Data, která dostáváme od Applu (včetně aplikací pro počítače nebo muziky v iTunes), to je jedna velká, těžko přehledná hromada. Jsou tam například i čínské aplikace, které u nás nefungují.

Naším cílem je tedy Apple a jeho vlastní kanály doplnit. Aby uživatel měl možnost snazší orientace výběru aplikací, aby developer, který by již měl aplikaci v iTunes, přišel k nám na web a napsal si svůj necenzurovaný popis a mohl si ho kdykoli zeditovat a přidat například nové screenshoty.

Je váš projekt v současné době ziskový?

Určitě není, funguje čtyři měsíce. Ještě tak dva roky ani ziskový nebude. Příjmy jsou z několika zdrojů - je to standardní affiliate program (systém provizí - pozn. red.) a internetová reklama. Do budoucna zvažujeme i model placených recenzí.

Jaké aplikace jsou v Česku populární?

Jedničkou jsou hry. Jakákoli hra zdarma alespoň se základní grafikou má úspěch - lidé ji zkoušejí. V poslední době jsou populární také aplikace související s jídlem, sportem a slevové portály. Placené aplikace představují asi 30 procent prokliků do iTunes. Obecně lidé nemají problém platit za aplikace částky do 20 korun.

Od konce loňského roku působíte v Česku, hodláte expandovat?

V březnu spustíme novou českou verzi portálu a slovenskou variantu. Po dalších dvou měsících bychom chtěli otevřít "pobočky" v Rakousku a Německu. Celkem máme v plánu 10 států. Již dnes jsme skoupili asi 180 domén.

Jiří Pilař, spoluzakladatel portálu TopApps.cz

Související