William A. Rudnick (47)

Vzdělání:
Vystudoval právo na Northwestern University School of Law a MBA na University of Chicago. Předtím absolvoval filozofii na Kings College v Londýně.

Kariéra:
Zastává manažerské funkce v advokátní kanceláři DLA Piper a v současnosti vede chicagskou pobočku. Zaměřuje se především na nemovitostní, energetické a finanční právo. Je citován v odborném i běžném tisku a přednáší pro podnikatele.

Problémy v oblasti nemovitostí odstartovaly finanční krizi, ale v dnešní době její dopady pociťují Američané i v oblasti pracovního práva. Jeden z hlavních partnerů největší advokátní kanceláře na světě DLA Piper Američan William A. Rudnick si myslí, že pověstná tvrdost a bezohlednost amerického práva v době krize zaměstnancům pomáhá. Sám o současném systému říká: "Má chyby a nedostatky a neobejde se bez obětování některých lidí."

Jedním z vašich zaměření je nemovitostní právo. Jak se díváte na finanční krizi? Nemohla za tyto problémy špatná právní regulace nemovitostí?

To si nemyslím. Je ale pravda, že žádný ze zákonodárců se moc nezajímal o to, co bylo právně špatně. Můj soukromý názor je, že tornáda a zemětřesení se občas stávají. Někdy se zkrátka příliš mnoho lidí rozhodne, že chtějí investovat riskantně. Způsobila to spíše neznalost lidí než samotný právní systém.

Zemětřesení a hurikány občas přicházejí. Jak je ale vidět i ve Spojených státech, občas se dá jejich následkům předcházet. Nemohl právní systém toto riziko zmírnit?

Možná ano, ale nesmíme se bavit o tom, co je dobré pro lidi nebo korporace, ale naopak o tom, co je dobré pro celý systém. Nejpodstatnější není to, jak napravit škodu, ale jak po této škodě uklidit. Když je budova poškozená, tak se někdy musí strhnout. Na trhu je nyní spousta bank, které mají úvěry nedosahující svou výší ani hodnoty půjčené částky. Je také spousta společností a lidí, kteří své dluhy nemohou splatit.

Co je třeba tedy udělat?

Musí se vyčistit trh a banky mají dostat tyto položky z účetních rozvah a prodat je za reálnou hodnotu. Pokud jsou korporace předlužené, tak musejí vyhlásit bankroty.

Jednou z nejznámějších aktivit právníků ve Spojených státech je bezplatná právní pomoc (pro bono). Jak to jde ale dohromady s finanční krizí a s filmy jako Wall Street s legendární větou "Greed is good" (Chamtivost je dobrá)?

Bezplatná právní pomoc je něco, co se dá snadno předstírat, a stejně tak i starost o společnost. Musí to být skutečné. Přesto si myslím, že právníci ve Spojených státech dohlížejí na celý systém spravedlnosti. Je to součást naší kultury. Gordon Gekko (hlavní postava snímku Wall Street) řekl ovšem částečně pravdu, když mluvil o chamtivosti. Winston Churchill prohlásil, že demokracie je nejhorší systém vládnutí s výjimkou všech ostatních systémů. Já si myslím, že kapitalismus je nejhorší ekonomický systém s výjimkou všech ostatních. Má chyby a neobejde se bez obětování některých lidí.

Máte nějaký konkrétní příklad?

V Evropě je kupříkladu někdy velice složité někoho propustit. Spousta Evropanů si myslí, že se tím ostatním pomáhá. Ono to tak ale není. Když je těžké někoho propustit, tak je obtížné i někoho najmout. Někteří lidé bez práce tuto situaci nezvládnou. Co ve Spojených státech děláme, je, že vytváříme více pracovních možností a více růstu. Z tohoto systému mají potom právníci zisk, protože mu pomáhají poskytováním právních služeb. I to je jeden z důvodů, proč mu musejí právníci na oplátku i bezplatně pomáhat.

Do Česka přišlo ohromné množství kanceláří v polovině 90. let. Je pro vás střední a východní Evropa stále atraktivní?

Tento region nabízí současně výzvy i příležitosti, hlavně kvůli vývoji v eurozóně. Klíčová otázka je, jak dalece se problémy eura rozrostou a nakolik se naopak stanou příležitostí. Pokud by mělo euro další problémy, tak by to pro některé země ve střední a východní Evropě mohlo znamenat velký příliv investorů i kapitálu a růst byznysu.


Pokračování rozhovoru si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. ledna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související