Dvaašedesátiletý Pavel Kafka byl patnáct let generálním ředitelem skupiny Siemens ČR. Tuto pozici opustil v roce 2009. Dnes je mimo jiné i členem představenstva Svazu průmyslu a dopravy a správní rady Vysoké školy Ekonomické v Praze.

Co je podle vás největší problém českých manažerů?

Myslím, že naši manažeři jsou v průměru stále ještě orientováni především na krátkodobý úspěch či pasivní přežití. Chybí jim potřebná rovnováha znalostí, lidských a profesních zkušeností či širší společenský rozhled. Z těchto důvodů se některým z nich nedaří najít v dnešní brutální globální konkurenci svoji vizi či parketu, na níž by mohli být dlouhodobě úspěšní.

Vaší prioritou je výraznější obhajoba zájmů českých manažerů. Na co přesně se chcete zaměřit?

Zájmy a výsledky práce manažerů českého byznysu nejvíce ohrožuje nízká úroveň institucionálního prostředí, korupce a byrokracie. Těmto otázkám se proto chceme více věnovat, a to i v kontextu vládní strategie zlepšování konkurenceschopnosti.

Kolik členů má Česká manažerská asociace? Co konkrétně členství v ní manažerovi přináší?

V asociaci dnes máme téměř 400 individuálních a kolektivních členů. Tuto základnu chceme pochopitelně dále rozšiřovat. Členství přináší samozřejmě mnoho šancí na výměnu zkušeností, kontaktů, ale také dalšího vzdělávání v moderních metodách managementu.

Petra Sýkorová

Související