Nepříliš čitelná finanční skupina Natland, spojovaná nejčastěji s pražskými lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem, převzala kontrolu nad fotbalovým stadionem pražské Slavie.

O připravované změně vlastníka stadionu v Edenu informovaly jako první v minulém týdnu Hospodářské noviny. Jak v úterý potvrdil mluvčí Natlandu Rostislav Starý, jejich skupina se stala majoritním vlastníkem britské společnosti Eden Sport Investments Ltd., která zastřešuje skupinu několika firem kolem Synot Tip Arény v pražských Vršovicích. Mezi těmito zastřešenými firmami má být i londýnská E Side Property, která je v českém katastru nemovitostí jako vlastník stadionu nadále zapsána.

"Aréna s velkým potenciálem"

E Side Property a provázané společnosti doposud ovládal kontroverzní podnikatel Vladimír Kroužecký, spjatý i s firmou Key Investments, která tři pražské radnice připravila řádově o stovky milionů korun (firma Key Investments pro městské části nakoupila dluhopisy s velmi diskutabilní hodnotou, včetně dluhopisů E Side Property).   

Kroužecký bude ve společnosti Eden Sport držet nyní už jen 20 procent akcií, 80 procent získal Natland. Nová vlastnická struktura má být výsledkem širšího vyrovnání Vladimíra Kroužeckého s Natland Group.   

„Jsme připraveni plně respektovat závazky společnosti vůči všem věřitelům, v čele s financující bankou a městskými částmi,“ prohlásil  Richard Kolárik, manažer Natland Group. „Synot Tip Aréna je multifunkční komplex s velkým potenciálem, ze kterého chceme vytvořit podnikatelský subjekt s jasnou strukturou a obchodní strategií,“ uvádí také. Natland chce prý stadion držet dlouhodobě.

Z předešlých spekulací v tisku bylo možné nabýt dojmu, že  firma E Side skupině Natland dlužila řádově stovky milionů korun, přičemž stadion (jeho výstavba stála asi miliardu korun) byl zástavou, která tak věřiteli kvůli nevyrovnaným pohledávkám propadla. Ovšem o žádném úvěru mezi oběma subjekty nebyla nikdy řeč. Mezi byznysmeny se proto začalo spekulovat, zda nejde jen o účelové vyvádění klíčového majetku z firmy E Side.

Vyrovnání za stavbu stadionu

Zbystřit pozornost by měla především stavební firma Hochtief, která slavistický stadion stavěla a s firmou E Side se soudí o zhruba 200 milionů korun. Zástavní právo má v katastru zapsáno i Česká  spořitelna.

Týdeník Ekonom se na celou věc ptal generálního ředitele Hochtiefu Tomáše Bílka. Nakonec reagoval mluvčí firmy Michal Talián. „Sledovali jsme nedávné převzetí fotbalového klubu SK Slavia společností Natland a narovnání historických věřitelských vztahů. Jsme proto přesvědčeni, že s tímto partnerem jsme schopni dosáhnout větší shody, než ve sporu se společností E Side,“ tlumočí poměrně optimistické firemní stanovisko Talián.

Zároveň ale připouští i možnost, že by mohli být  se svými finančními nároky vyšachováni ze hry. „Pokud by transakce měly znamenat ohrožení naší pohledávky, pak využijeme všech právních prostředků k tomu, abychom naše nároky zajistili,“ dodává.

Skupina Natland se v minulých měsících angažovala už v oddlužení fotbalového klubu SK Slavia Praha, který zmíněný stadion využívá. Slavistické akcie od Natlandu nakonec skončily v rukou někdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka. 

Noví majitelé se ohrazují proti tomu, aby jejich investice byly nadále médii spojovány s výše zmíněnými lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou. Tvrdí, že s nimi žádný obchodní vztah nemají (byť třeba Hrdlička existenci spojení pro týdeník Ekonom v minulých týdnech připustil). „Skupina Natland Group nikdy nepůsobí jako správce pro třetí strany. I tuto poslední transakci, stejně jako všechny ostatní, realizujeme pro sebe a s vlastními prostředky,“ tvrdí mluvčí Natlandu Rostislav Starý.