Sotva si uživatelé zvykli, že volání je spíše doplňkovou funkcí dnešních mobilních telefonů, výrobci už zahájili ofenzivu známou ze světa počítačů. Potenciální kupce se snaží nalákat na »více paměti«, »lepší displej« a nejnověji také na dvoujádrový procesor - tedy vyšší výkon přístrojů.

U takových telefonů práci místo jednoho procesoru vykonávají dva.

Většina českých zákazníků teprve pomalu zjišťuje, co jim chytré telefony přinášejí. Zkontrolují si na nich e-maily a občas se podívají na web. Takovým lidem samozřejmě stačí základní modely smartphonů za pár tisícovek a nepotřebují hledat velký výkon.

Řada uživatelů si ale na nové funkce rychle zvykne.

Hudba i web

Hudební přehrávač, fotoaparát, videokamera, přehrávač videa, jednoduchý počítač. Telefon potřebuje stále vyšší výkon, aby nahradil všechna zařízení, která se do něj přemístila. Momentálně nejlepším způsobem navýšení výkonu je, že jeho mikroprocesor získá právě navíc jedno jádro.

Dvoujádrové procesory jsou nyní výsadou nejvyšší třídy telefonů. Tomu odpovídá také cena, která se až na výjimky pohybuje okolo 10 tisíc korun. Výrobci mají téměř jistotu, že za špičkový telefon si lidé rádi připlatí, protože jim dá svobodu a rychlost.

»Není problém rychle zobrazit složitou webovou stránku s hrou ve flashi a přitom dále plynule přehrávat hudbu na pozadí. Nebo třeba telefon připojit kabelem k televizi a přehrávat na ní film ve vysokém rozlišení,« říká Radovan Paška, specialista na platformu Android ve vývojářské firmě Inmite. O tyto telefony mají zákazníci stále větší zájem.

»Například Samsung Galaxy SII (SGS2) je nejprodávanějším telefonem současnosti,« říká produktový manažer společnosti Sunnysoft Michael Horejsek. Tento telefon přitom také patří s cenou kolem 13 tisíc korun mezi nejdražší.

Zájem vzbuzuje již od svého představení. Přestože SGS2 patří k nejdražším přístrojům na trhu, okamžitě si vytvořil pověst telefonu, který alespoň papírově dokáže držet krok s iPhonem od firmy Apple.

Zájmu o nejvyšší modely chytrých telefonů přitom neublížily ani současné spory korejského koncernu se společností Apple a zákaz prodeje některých telefonů a tabletů Samsung v části Evropy. Spíše naopak, lidé jsou zvědaví a chtějí sami ověřit, kde je pravda.

České republiky se zákaz netýká, proto Samsung postupně přichází s kompletní nabídkou telefonů i tabletů.

Zatím výhradně Android

Momentálně jsou dvoujádrové telefony výsadou operačního systému Android. Firmy Nokia i HTC sice připravují pro Windows Phone 7 přístroj s dvoujádrovým procesorem, ale termín jeho uvedení zatím není stanoven.

Neví se také, zda bude dvě jádra ve svém novém procesoru používat připravovaný telefon od Applu.

Kalifornský výrobce je tradičně největší tajnůstkář a podrobnosti o nových přístrojích jenom málokdy uniknou na veřejnost s předstihem. Pravda, již dvakrát prototypový přístroj zapomněl jeden ze zaměstnanců firmy v baru, ale odborníci se z těchto úniků stejně mnoho nedozvěděli.

S výkonnými dvoujádrovými telefony ale nedokázali přijít včas na trh ani všichni dosavadní výrobci telefonů s Androidem. Příkladem je Sony Ericsson, který svůj model Xperia Duo zvládne uvést na trh až příští rok.

V té době se dá očekávat, že se z dřívější marketingové výhody stane standardní vybavení telefonů střední třídy.

»V létě příštího roku by se mohly objevit dvoujádrové telefony za ceny kolem čtyř pěti tisíc,« dodává Paška. Je proto docela možné, že na tyto přístroje budou čeští operátoři lákat běžné uživatele.

U modelů nejvyšší třídy tak budou muset výrobci přijít s novými funkcemi, na které nalákají potenciální kupce. Pravděpodobně to bude některá ze »svaté trojice«: design, výkon, nebo kvalita displeje.

Podle odborníků není možné jiné parametry jako konkurenční výhodu nabídnout. Nabízí se sice technologie bezkontaktních plateb NFC, ale ta zatím není dostatečně vyzrálá, aby zákazníkům nabídla přidanou hodnotu.

Ostatně připravovaný nástupce telefonu Samsung Galaxy SII jde přesně touto cestou - lepší vzhled a místo dvou jader procesoru nabídne čtyři.

Výdrž? Zapomeňte

Nemá však větší smysl soustředit se na výdrž baterie telefonu, která uživatele viditelně trápí?

První modely smartphonů vydržely na jedno nabití necelý den a situace se dodnes příliš nezlepšila. Některé dny tak telefon zvládne pracovat až do večera, ale stačí, aby s ním jeho majitel přes den intenzivněji pracoval nebo hrál hry, a telefon bude bez šťávy klidně po sedmi hodinách.

»Uživatelé se s tím víceméně smířili. Výrobci se proto snaží ve svých přístrojích spíše nabídnout co možná nejvíce funkcí, « říká Radovan Paška.

Nejen podle něho bude zvyšování výkonu prioritou i do budoucna.

»Minimálně do chvíle, kdy část uživatelů nahradí počítač mobilem,« dodává Paška.

Čínská odpověď

Situace na trhu mu dává za pravdu. Koncem prázdnin představila svůj přístroj s jednoduchým názvem M1 čínská společnost Siao-mi (anglickým přepisem Xiaomi).

Podle prvních informací by M1 mohl snadno dobýt evropský i americký trh s chytrými telefony. Telefon s dvoujádrovým procesorem, vysokokapacitní baterií a odladěnou verzí operačního systému Android. To vše za cenu nižší než 5500 korun.

Odborníci však prvotní nadšení přece jen tlumí.

»Zatím je to hlavně přístroj pro geeky, tedy počítačové nadšence. Z M1 se sice může stát pro menší část populace modla, ale bez vydatných miliardových výdajů do marketingu přístroj nemá na trhu příliš šanci,« říká šéfredaktor serveru Mobil.cz Jan Matura.

Je ale také možné, že se telefonu chytne některý z operátorů a nabídne ho pod svojí značkou. V zahraničí už přístroj nabízí T-Mobile, ale podle informací týdeníku Ekonom česká pobočka o zařazení do nabídky neuvažuje.

Bohužel ani ostatní operátoři, i když se dá očekávat, že by se u nás stal přístroj prodejním hitem.

Pavel Kočička

Jednojádrový vyzyvatel

Apple iPhone 4G
Rozměry: 115 x 58,6 x 93 mm
Hmotnost: 137 g
Fotoaparát: 5 Mpix
Kapacita baterie: 1420 mAh
Paměť: 16 GB (32 GB)
Displej: 640 x 960 IPS LCD
Cena: 14 490 Kč

Dvoujádrová konkurence

LG Optimus 2X
Rozměry: 124 x 63 x 11 mm
Hmotnost: 139 g
Fotoaparát: 8 MPix
Kapacita baterie: 1500 mAh
Paměť: 8 GB + microSD
Displej: TFT 480 x 800
Cena: 8990 Kč

HTC Sensation
Rozměry: 126 x 65 x 11 mm
Hmotnost: 148 g
Fotoaparát: 8 MPix
Kapacita baterie: 1520 mAh
Paměť: 1 GB + microSD
Displej: LCD 540 x 960
Cena: 12 190 Kč

Samsung Galaxy SII
Rozměry: 125 x 66 x 9 mm
Hmotnost: 116 g
Fotoaparát: 8 MPix
Kapacita baterie: 1650 mAh
Paměť: 32 GB + microSD
Displej: OLED 480 x 800
Cena: 12 490 Kč

Xiaomi M1
Rozměry: 125 x 63 x 11 mm
Hmotnost: 149 g
Fotoaparát: 8 MPix
Kapacita baterie: 1930 mAh
Paměť: 1 GB + microSD
Displej: 480 x 854
Cena: 5500 Kč

Zdroj cen: Sunnysoft, u Xiaomi M1 výrobce

Související