Závody lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL) představí na veletrhu Medical Fair, který se koná 18. až 21. října v Brně, unikátní vozidlo Elbee pro invalidy. Informuje o tom nové vydání týdeníku Ekonom.

Elbee má výklopné čelo a automaticky se vysouvající nájezdovou plošinu. Díky tomu do něj mohou handicapovaní vjet rovnou na vozíku, zatímco cesta upraveným osobním automobilem vyžaduje přesedání, které lidé s kombinovaným postižením, starší či obézní sami nezvládnou.

Elbee může parkovat čelem k chodníku, napříč mezi ostatními vozidly. Stačí mu tedy velmi malý prostor, hendikepovaní lidé z něj navíc vyjedou přímo na chodník, aniž by se dotkli vozovky.

Motorka, nikoli auto

»Vozidlo již získalo homologaci,« říká jednatel ZLKL Ladislav Brázdil mladší. Samotná výroba začne podle něj asi za půl roku.

Vozidlo se bude vyrábět na individuální zakázku. Podle druhu a stupně postižení si zákazníci budou moci koupit Elbee s volantem, klasickými řídítky či »berany«, které umožňují ovládat vozidlo do značné míry trupem.

Z hlediska předpisů jde o druh motocyklu, takzvanou »těžkou čtyřkolku«. Řídit Elbee proto budou moci lidé už od sedmnácti let, což je důležité pro invalidní studenty.


VIDEO: Podívejte se, jak funguje unikátní vozidlo Elbee

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 29. září, nebo pod odkazem níže:

Související