Plzeňská firma Škoda Transportation se stále nehodlá smířit s tím, že pětimiliardový kontrakt na šestnáct nových vlaků pro České dráhy bez soutěže získá konkurenční německý Siemens. Dnes proto podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odvolání proti dva týdny starému rozhodnutí jeho úředníků, na jehož základě bylo správní řízení týkající se této kauzy zastaveno.

Informaci o přijetí odvolání týdeníku Ekonom potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj.

Samo odvolání ale podepsání kontraktu nemůže zabránit. Dnes se totiž na ÚOHS podle informací týdeníku Ekonom zároveň sešla také rozkladová komise, která předsedovi antimonopolního úřadu Petru Rafajovi doporučila, aby zrušil dříve vydané předběžné opatření, které drahám zakazuje smlouvu se Siemensem podepisovat před ukončením správního řízení.

Rafaj má teď deset dnů na to, aby se s případem seznámil a předběžné opatření zrušil. »Musím vše nyní důkladně prostudovat,« zdůraznil Rafaj.

Když poté rozhodne v souladu s doporučením komise, České dráhy jsou připraveny kontrakt okamžitě podepsat. Kdyby to ale do 30. září nezvládl, nebyla by naplněna jedna z podmínek, která drahám tento nestandardní způsob zadávání zakázek umožňuje.

Správní řízení vyvolané Škodou Transportation může probíhat i po podepsání kontraktu. Škodovka se ale může domáhat už jen náhrady škod, pokud ji nějaké skutečně vzniky. Základní problém, kvůli němuž byla z této zakázky vyšachována, totiž spočívá v tom, že v tuto chvíli není schopna dodat alternativní vlaky, které by mohly konkurovat soupravám Railjet od Siemense.

Související