Rebekah Brooksová (43)

- Narodila se 27. května 1968 v anglickém Cheshire jako Rebekah Wadeová.
- V letech 2000 až 2003 působila jako šéfredaktorka nedělníku News of the World a později až do roku 2009 vedla bulvární list The Sun.
- Od roku 2009 je výkonnou ředitelkou mediálního domu News International.
- V roce 2003 se umístila na 6. místě v žebříčku nejmocnějších lidí mediálního světa ve Velké Británii, který sestavuje list The Guardian.
- Po rozvodu s hercem Rossem Kempem se v roce 2009 provdala za trenéra koní a spisovatele Charlieho Brookse.

Zdroj: Bloomberg, BBC, Guardian

Je jednou z nejmocnějších žen Británie, přesto ještě před několika týdny její jméno za hranicemi vlasti téměř nikdo neznal. Pozornost k ní nyní přitáhly skandály s nezákonným odposloucháváním telefonů politiků, celebrit i obětí násilných útoků nebo rodin padlých vojáků nedělníkem News of the World.

Nekorunovaná královna britského bulváru Rebekah Brooksová totiž v letech 2000 až 2003, kdy ke špehování lidí docházelo, seděla na židli šéfredaktorky.

Přátelství s premiéry

Nynější výkonná ředitelka mediálního domu News International, který zastřešuje všechny aktivity mediálního »krále« Ruperta Murdocha na britských ostrovech, tak balancuje na hranici konce své kariéry.

Šéf opoziční Labouristické strany Ed Miliband ji vyzval, aby zvážila své další setrvání ve funkci ředitelky. Brooksová v pátek onzámila, že na post ředitelky News International rezignuje.

Konzervativní premiér David Cameron označil praktiky listu za »naprosto příšerné«. Kabinet však chce vyčkat na závěry policejního vyšetřování.

Příčinou zdrženlivější reakce může být i fakt, že Brooksová se s Cameronem přátelí (jezdí spolu na koních), stejně jako kdysi udržovala blízký vztah s někdejším premiérem Tonym Blairem a jeho chotí Cherie. Aféra tak zasahuje i do nejvyšších pater britské politiky.

Brooksová přesto jakoukoli přímou odpovědnost odmítá. »Je nemyslitelné, že bych o tomto otřesném chování věděla, či ho dokonce přímo schválila,« uvedla v e-mailu adresovaném svým podřízeným.

V roce 2003, kdy se skandál s nelegálními odposlechy objevil poprvé, před vyšetřovací komisí ovšem přiznala, že redakce platila policistům za informace.

Pod křídly »tatíčka« Ruperta

Bývalou šéfredaktorku listů News of the World a The Sun, která svou kariéru odstartovala před dvaceti lety z pozice asistentky, držela nad hladinou Murdochova důvěra. Osmdesátiletý byznysmen v televizním interview řekl, že je její setrvání ve funkci pro společnost klíčové.

Podle některých komentátorů se Murdoch k Brooksové chová jako k páté, nevlastní, ale nejmilejší dceři. Deník The Daily Telegraph uvedl, že šéfka News International již dvakrát nabídla svoji rezignaci, ale dvakrát jí byla zamítnuta. Většina Britů se však v anketě vyslovila pro její odchod.

Snad právě kvůli tomu, že vedla dva nejmocnější bulvární deníky v Británii, si Brooksová své soukromí úzkostlivě tají. Rozhovory dává výjimečně a není známé ani to, jak dlouho studovala na univerzitě Sorbonna.

Na stránky konkurenčních titulů se její jméno minimálně jednou dostalo. V roce 2005 byla zatčena (a následně bez obvinění propuštěna) za údajné napadení svého tehdejšího manžela, herce Rosse Kempa.

Do Murdochovy přízně se dostala svojí urputnou ctižádostivostí. To je nejvýraznější rys, který si lidé po osobním setkání s ní vybavují. Hned vedle ryšavých vlasů.

Magnát, který teď čelí nejvážnější krizi v historii svého mediálního impéria, prosperující bulvár News of the World minulý týden uzavřel. Za tímto rozhodnutím mohou být i obavy, že mu aféra překazí plány na ovládnutí televize BSkyB.

(jzl)


Mediální magnát Rupert Murdoch se podle některých zdrojů chová k Rebece Brooksové jako ke své dceři. Foto: Isifa

Související