Novela zákona, která zvyšuje soudní poplatky, čeká na podpis prezidenta. Nedojde-li do zítřka k jejímu vetování, vzrostou sazby už od září či října letošního roku.

Vyšší náklady čekají především na věřitele, kteří budou prostřednictvím soudu vymáhat své pohledávky. »V extrémním případě, jakým je například spor o 240 milionů korun, dojde k navýšení poplatku o 300 procent,« upozorňuje Zdeněk Málek z advokátní kanceláře Tomáš Rašovský.

Zatímco dosavadní poplatek při takovéto vymáhané částce činil milion korun, zanedlouho bude nutné zaplatit čtyři miliony korun. U žalob o zaplacení, které zahrnují částky od 20 tisíc korun do 40 miliónů korun, vzrostou soudní poplatky z dosavadních čtyř procent na pět procent.

Při podání žaloby na uhrazení dlužné částky přesahující 40 milionů korun bude třeba zaplatit oproti minulosti dvojnásobek, tedy poplatek dva miliony korun plus procento z vymáhané částky.

Odměna za smír

Dvojnásobně se zvedne i poplatek za zápis změn v obchodním rejstříku, a také za návrh na vydání předběžného opatření či za rozvod manželství.

Připlatí si také lidé, kteří vezmou zpět už podanou žalobu před jejím projednáním soudem. Soudní poplatek jim sice bude vracen, ale bude snížený o pětinu. Vždy však nejméně o tisíc korun.

Naproti tomu smír bude »odměněn«. »Když se účastníci sporu u soudu domluví na řešení problému i po zahájení jednání, bude poplatek oproti dnešku vracen, byť snížený o pětinu,« říká advokát Zdeněk Málek.

Marie Lucová, týdeník Ekonom

Související