Všechny interní informace, které mi poskytla, byly »naprosto dokonalé«, vypověděl 6. června bývalý vedoucí pracovník jednoho nejmenovaného hedgeového fondu.

Winifred Jiauová, konzultantka společnosti Primary Global Research, která provozuje »síť odborníků«, byla postavena v USA před soud, protože prodávala obchodníkům důvěrné podnikové informace.

Před soudem ale v jistém smyslu stojí i celé odvětví, ve kterém Winifred Jiauová působila.

Sítě odborníků jsou dohazovači, kteří umějí napojit klienty na odborníky.

Hedgeový fond, který prodává akcie farmaceutických firem, může například s pomocí sítě expertů vyhledat lékaře, který mu vysvětlí, jak funguje nový lék proti rakovině. Síť zařídí telefonní rozhovor a vyplatí lékaři štědrou odměnu.

Tento typ sítí upoutal nedávno pozornost amerických regulátorů. Obávají se totiž, že je možná využívají investoři, aby se dopídili nezákonných a přísně tajných interních informací.

Od listopadu bylo za zneužití důvěrných informací při obchodování zatčeno přes deset osob s vazbami na sítě odborníků.

Obchody již nebudou jako dříve

Vzniklý rozruch celé odvětví vyděsil. Některé firmy jako třeba Primary Global možná nepřežijí. Jiné, například společnost Gerson Lehrman Group (GLG), která nebyla z ničeho obviněna, přemýšlejí, jak se odlišit od pošpiněných rivalů a získat zpět vylekané klienty.

GLG je zdaleka největší sítí. Podle poradenské společnosti Integrity Research Associates se v roce 2008 zasloužila o dvě třetiny celkových tržeb tohoto odvětví dosahujících 433 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že stále více klientů přechází od menších sítí k těm, které mají přísnější bezpečností opatření, společnost GLG by mohla ukořistit ještě větší podíl na trhu.

Jenže obchody už nebudou tak lukrativní jako dříve. Klienti GLG utratí každý rok v průměru 170 tisíc dolarů za předplatné do databáze GLG, která obsahuje 300 tisíc odborníků. To přináší vysoké zisky.

Některé hedgeové fondy však dočasně přestávají podobné sítě využívat, protože mají strach, že se dostanou do křížku se zákonem. Jiné zase nedovolí svým obchodníkům, aby se na experty obrátili, dokud si nejsou po právní stránce zcela jisti v kramflecích.

Pár už jich sítě zcela opustilo a hledají si odborníky samy. »Jak si někdo může myslet, že udělat si vlastní průzkum nebo najít někoho on-line a poslat mu šek je lepší než systém, který nabízíme my,« stěžuje si šéf společnosti GLG Alexander Saint-Amand.

Díra se vždycky najde

Firma GLG do technologií, které klientům pomáhají vyhledávat v její databázi odborníků, investovala. Pracovníci odpovědní za dodržování předpisů mohou nastavit filtry a určité specialisty zablokovat, pokud se obávají střetu zájmů. GLG si vede na minutu přesné záznamy o tom, kdo s kým mluví a o čem, a může je na požádání snadno předat prokuratuře.

»Pokud chcete prodávat důvěrné interní informace, u nás vám pšenka rozhodně nepokvete,« říká Saint-Amand.

Stále však zůstává celá řada potenciálně slabých míst. Do GLG se mohou přihlásit odborníci bez jakéhokoli prověření. Podepisují sice dohodu, že nebudou poskytovat důvěrná data či neveřejné informace, ale GLG neodposlouchává jednotlivé hovory, a nemůže si tedy dodržování dohody vynutit.

Klienti, kteří se rozhodnou pravidla porušit, tak pravděpodobně i učiní. Seznámí se například prostřednictvím sítě s odborníkem, pak si vytvoří samostatnou »poradenskou« linku a na ní si již bez vědomí GLG mohou kupovat zajímavé investiční tipy.

Konkuruje jim internet

Jeden z bývalých vedoucích pracovníků GLG připouští, že mezi miliony kontaktů, které se díky GLG uskuteční, »se pravděpodobně několik černých ovcí najde«.

»Ale kolik lidí bylo znásilněno či zavražděno poté, co využili Craigslist?« dodává s odkazem na populární internetovou stránku, na níž lidé hledají vše od milostného románku až po použitou sekačku na trávu. »Z toho přece nemůžete vinit Craigslist,« zlobí se. Lidé to však vidí jinak.

GLG se musí potýkat ještě s dalšími problémy.

Sítě odborníků získaly oblibu na přelomu tisíciletí, kdy si lidé nemohli sami najít málo dostupné informace (a bankovní analýzy trhu s cennými papíry platily za zcela neobjektivní). Díky internetu si však dnes může každý dohledat téměř cokoli.

Prostřednictvím profesní internetové sociální sítě LinkedIn si uživatelé mohou jednoduše nalézt potřebné specialisty. A internetová stránka Quora.com, na níž lidé diskutují o závažných otázkách, pomáhá lidem nalézt odpovědi, aniž by za ně museli někomu platit.

GLG se snaží přizpůsobit.

Nedávno spustila sociální síť a diskusní fórum G+ s cílem rozproudit debatu na různá témata, zviditelnit své odborníky a přilákat nové zákazníky.

V současné chvíli však tento projekt připomíná odbornější verzi sociální sítě Twitter, kde lidé sdílí své názory na cloud computing, plastové obaly, lékařské přístroje a podobně.

Budoucnost je v drobnostech

Investoři GLG, mezi něž se řadí i fond soukromého kapitálu Silver Lake, plánují v brzké době exit. Pravděpodobně je »vybudilo« bohatství, které nedávno přinesla primární emise akcií společnosti LinkedIn.

Pokud se ale GLG nepředstaví v novém světle, mohl by být její vstup na kapitálový trh značně ztížen.

Větší zisky se mohou skrývat na nových trzích. Například v Asii narůstá poptávka po sítích odborníků velkou rychlostí. Čínští obchodníci shánějí specialisty, kteří by jim představili americké společnosti.

Zároveň však vznikají i místní sítě odborníků. Obvykle jsou levnější a pravděpodobně též mírnější při dohledu nad šířením důvěrných informací. V tom může být jejich výhoda.

GLG chce své služby prodávat širší škále zákazníků. V současné době jsou zdrojem 40 procent jejích tržeb hedgeové fondy, ale GLG by ráda přilákala všechny druhy firem, především z high-tech oborů, jako jsou vědy o živé přírodě.

Pro tyto firmy jsou odborné znalosti velkým lákadlem a mají na ně vyčleněny nemalé prostředky.

Podle Wyatta Nordstroma, výkonného ředitele další sítě odborníků Maven Research, spočívá budoucnost většiny podobných společností v »mikroporadenství« (neboli v drobných poradenských projektech). Jiní naopak předpovídají, že sítě odborníků budou schopné konkurovat i velkým poradenským firmám se zaměřením na vrcholové vedení podniků.

Tato dvě odvětví toho již dnes mají společného více, než by se mohlo na první pohled zdát.

Obor »sítě odborníků« se nedávno též stal terčem kritiky poté, co byl Rajat Gupta, bývalý šéf poradenské společnosti McKinsey, obviněn ze zneužití informací ve prospěch manažera hedgeového fondu.

Odborníci zatím očividně propadají ze znalosti základních pravidel diskrétnosti.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved.  
Publikováno na základě licence s The Economist, překlad týdeník Ekonom.
Článek v angličtině najdete na www.economist.com.


433 milionů dolarů
Tolik vydělala firma GLG v roce 2008 (dvě třetiny tržeb celého odvětví).

Některé hedgeové fondy dočasně přestávají sítě odborníků využívat, protože mají strach, že se dostanou do křížku se zákonem.

V Asii narůstá poptávka po sítích odborníků velkou rychlostí. Čínští obchodníci shánějí specialisty, kteří by jim představili americké společnosti.

Sháníte specialistu? Zkuste to přes sociální síť odborníků - zjistíte i to, co je přísně tajné. Foto: Shutterstock

Související