Nigel Griffith vystudoval Edinburgskou univerzitu a poté se téměř deset let věnoval charitativní činnosti, v níž mimochodem pokračuje i jako politik. Je členem Parlamentu za labouristy. Nyní zastává významnou pozici na Ministerstvu průmyslu a obchodu, je tzv. junior minister (odpovídá českému náměstkovi) zodpovědný za sektor malých a středních podniků. Angažuje se v řadě orgánů Evropské unie.

Evropská ekonomika prochází krizí, která se negativně projevuje i v sektoru malých a středních podniků. Jaký bude podle vás jejich další osud? Bude malých firem ubývat a naopak porostou ty velké?

O posledních dvou stoletích lze bezesporu říci, že základem ekonomiky byly velké podniky. V tomto století ale takové tvrzení neplatí, hospodářství nyní stojí a padá s malými a středními firmami. Důvod je jasný, tyto firmy jsou flexibilnější, jsou kreativnější a dokáží se daleko lépe přizpůsobit nové ekonomice a novým podmínkám.

Jen ve Velké Británii za posledních šest let začalo nově podnikat 1,7 milionu lidí. Právě vznik těchto malých firem je hlavním důvodem, že Británie zatím pokračuje v ekonomickém růstu (v prvním čtvrtletí 2003 dosáhl meziroční růst HDP 2,2 % - pozn. red.), zatímco ostatní ekonomiky stagnují či směřují k recesi. I díky řadě malých firem má nyní Británie v současné době čtvrtou nejsilnější ekonomiku na světě. Poprvé po čtyřiceti letech překonala ekonomickou výkonnost Spojených států a Japonska. Zaměstnanost je na rekordně vysoké úrovni (nezaměstnanost od roku 1993 klesla z deseti na současná 3,1 % - pozn. red.). Nové údaje za první kvartál tohoto roku pak dokonce ukazují meziroční zhruba desetiprocentní nárůst počtu nově vzniklých firem.

Co podle vás nejvíc napomáhá vzniku nových firem?

Poučili jsme se z příkladu Spojených států. Snažíme se, aby začínajícím podnikatelům nikdo neházel klacky pod nohy, tedy aby nemuseli překonávat nějaké překážky. Prostě aby cesta vedoucí k založení nové firmy byla maximálně jednoduchá.

Například na založení podniku ve Velké Británii nejsou potřeba žádní právníci. Celá procedura vzniku firmy trvá necelý jeden den a stačí k tomu zhruba sto eur. V Evropské unii trvá založení firmy v průměru jedenáct týdnů a podnikatel na tom tratí kolem 1500 eur.

Vedle jednoduchého systému vzniku podniků celému sektoru nahrává i jednoduchý systém zdanění. Ten například podnikům umožňuje, aby svůj hrubý zisk plně reinvestovaly a neplatily z něj daně.

Bez státních programů na podporu malých a středních podniků by se ale zřejmě tento sektor tak dobře nerozvíjel.

Základ veškeré podpory je v bezplatných poradenských službách. Po celé Británii je rozvětvená síť poradenských center, takzvaných Business Links. Existuje řada začínajících podnikatelů, kteří mají skvělý nápad, ale už nemají byznys plán - třeba proto, že ho neumějí vypracovat. Potřebují poradit, jak svůj výrobek uplatnit na trhu, či jak mají komunikovat s bankou.

Kromě poradenských center vláda spolupracuje s bankami. Pokud je banka ochotna poskytnout úvěr malému či střednímu podniku, vláda jej garantuje ze 75 procent.

Podporujeme lidi v začátcích a doufáme, že se jejich podnikání zlepší.

Čím víc firem vzniká, tím víc jich také zůstane na trhu. Současně s tím ale pochopitelně také více podniků zkrachuje.

Pokud jste obeznámen se situací v České republice, máte pocit, že lze i u nás využít stejných postupů jako ve Velké Británii? Jakou podporu sektoru malých a středních firem v ČR byste naordinoval?

Některé statistické údaje České republiky a Velké Británie jsou velmi podobné. V obou zemích pracuje v malých a středních podnicích zhruba 55 procent lidí. I systém podpor by proto mohl být podobný. Pro začínající podnikatele je nejdůležitější, aby jim do začátků nikdo nekladl překážky. Stejně tak důležité je nekriminalizovat podnikatele, kteří rozjedou firmu a pak zkrachují. To se týká i různých půjček - pokud už půjčku někdo poskytne, nese jisté riziko. A v tom riziku musí být započítán i předpoklad, že firma zkrachuje.

Na jakou změnu se musí české podniky připravit před vstupem do Evropské unie?

Lidé se budou muset víc snažit a více spolupracovat jak mezi sebou, tak i s ostatním světem. Vaše země má skvělou reputaci například pro hi-tech výrobky. I proto bychom byli rádi, kdyby si zde více britských firem našlo své obchodní partnery.

Česko má velkou šanci stát se jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě. Lidé jsou zde velmi chytří a inovativní, poloha země je velmi příznivá. Troufám si odhadnout, že do deseti let by mohla být Česká republika v životní úrovni zhruba na úrovni skandinávských zemí, tedy že by předběhla i Německo. K tomu je ovšem zapotřebí splnit dvě základní podmínky. Za prvé se lidé musí přestat bát cestovat. Musí být připraveni na to, že za prací budou jezdit i čtyřicet až padesát kilometrů daleko od domova. Za druhé musí počítat s tím, že nebudou pracovat u jednoho zaměstnavatele po celý život. Podle mého soukromého odhadu například v Británii lidé průměrně změní práci třikrát za život. Pokud budou Češi ochotni do těchto podmínek jít, pak úspěšnému rozvoji české ekonomiky nic nebrání.

Související